o czym śnią dzieci niemowalki

Jakie sny mają niemowlaki?

Niemowlęta dużo śpią, ich zachowanie podczas snu wskazuje, że mogą też mieć dużo snów.

Niemowlęta spędzają połowę snu w fazie REM (cyklu odpowiedzialnym za sny), ale neurolodzy uważają, że służy ona noworodkom i niemowlętom do zupełnie innego celu niż śnienie. Kiedy dzieci są w fazie REM, ich mózg rozwija ścieżki, połączenia i uczy się języków.

Czy dzieci mają koszmary?

Ponieważ Twoje dziecko nie śni na tym etapie rozwoju mózgu, można bezpiecznie założyć, że niemowlęta nie mają koszmarów.

Koszmary wynikają z narażenia na traumę, z nadaktywnej wyobraźni i stresów codziennego życia.

koszmary u dzieci

O czym śnią dzieci?

Zastanawiasz się, o czym śnią dzieci?

Dobre pytanie, ale odpowiedź brzmi… o niczym! „Charakter jaźni” jeszcze się u nich nie pojawił!

W jakim wieku dzieci zaczynają śnić?

Zakłada się, że dzieci zaczynają śnić w wieku około dwóch lat. Psycholog David Foulkes bada dzieci (od niemowląt do nastolatków), aby wydobyć tajemnice ich snów na światło dzienne.

W swoim laboratorium pozwala dzieciom zasnąć, a następnie budzi je 3 razy w nocy – czasami w fazie REM, a czasami w NREM – i prosi je o opisanie tego, co pamiętają. Odkrycia Foulkesa są zaskakujące.

To, co dzieci widzą podczas snu, zależy od ich wieku. Gdy dzieci rozwijają się i rosną, ich sny też stają się coraz „większe”, czyli dłuższe i bogatsze.

Sny małych dzieci są zwykle zwykłymi migawkami, które w porównaniu ze snami dorosłych wyglądają bardziej jak pokaz slajdów niż film. W dużej mierze przedstawiają zwierzęta i inne znane widoki, takie jak np. obrazy ludzi. Według Foulkesa, „Wyśnione życie dzieci wydaje się być podobne do ich budzącej się wyobraźni i narracji”.

Dzieci w wieku 5 – 9 lat zaczynają widzieć ruchome obrazy i postacie w akcji. Sny obejmują wiele wydarzeń połączonych ze sobą, jedno po drugim. Dzieci zaczynają rozwijać większą zdolność zapamiętywania snów. Jednak nie zawsze tak jest: po przebudzeniu podczas snu REM 25% dzieci biorących udział w badaniach Foulkesa nie pamiętała snów, a trend ten utrzymuje się do 9 roku życia.

Na ogół w wieku około 8 lat w snach dzieci pojawiają się główne postacie. Narracje snów stają się bardziej złożone i dłuższe. Dzieci nie tylko śnią o akcji, ale także mają myśli i uczucia we śnie.

sen dziecka

Co naukowcy myślą o dzieciach i snach?

Okazuje się, że dzieci mają żywe sny dopiero w wieku około dwóch lat, gdy ich mózgi dobrze się rozwiną, a aby sen zachować w pamięci potrzeba im jeszcze więcej czasu.

Tak więc, jeśli Twoje dziecko wydaje się być w stanie stresu podczas snu lub jest zdenerwowane po przebudzeniu, nie jest to efekt złych snów, a raczej przeżyć z dnia.

Każdy, kto widział śpiące dziecko, zastanawiał się, co się dzieje, gdy się uśmiecha lub gdy drgają jego powieki. Okazuje się, że tak naprawdę nie wiemy, czy śnią, czy nie. „O tym, czy ktoś ma sen, wiemy tylko wtedy, gdy może nam o nim opowiedzieć, a dzieci oczywiście nie mogą tego zrobić” – mówi Antonio Zadra, profesor psychologii na Université de Montréal i badacz w Center for Advanced w Hôpital du Sacré-Coeur de Montréal.

Sen REM u dzieci

U dorosłych najczęściej śnimy podczas snu z szybkimi ruchami gałek ocznych (REM), chociaż sny mogą się zdarzyć również podczas innych faz snu. Sen REM może rozpocząć się nawet przed urodzeniem: Fale mózgowe, które są bardzo podobne do tych występujących podczas snu REM, zostały zmierzone w macicy między 25 a 28 tygodniem.

Ponieważ dzieci spędzają mniej więcej połowę czasu snu w fazie REM, niektórzy badacze uważają, że mają jakąś formę snów. Z drugiej strony, niektórzy naukowcy twierdzą, że dzieci nie są rozwojowo zdolne do tego rodzaju abstrakcyjnego myślenia (w tym zdolności do wizualnego wyobrażania sobie rzeczy i samoświadomości), których potrzeba, aby mieć sny.

sny u dzieci

Jeśli dzieci śnią, ich sny prawdopodobnie nie będą miały tak bogatej grafiki i interakcji z innymi postaciami, jakie mają dorośli, kiedy śnią – mówi Zadra. „Ich sny są prawdopodobnie bardzo podobne do tego, czego doświadczają, gdy nie śpią, ponieważ mają przedwerbalną formę świadomości” – mówi.

„Może to być zbiór wrażeń, czy to ciepła, ssania piersi, czy zdjęć z bliska”. Mózg niemowlęcia, podobnie jak dorosły, przetwarza poprzedni dzień podczas snu – a dziecka po prostu nie jest jeszcze tak zaawansowany.

W przeciwieństwie do dorosłych, którzy są bardzo spokojni podczas snu REM, dzieci mogą doświadczać różnego rodzaju ruchów. Prawdopodobnie są one częścią rozwoju dziecka, ponieważ dziecko uczy się, jak używać swoich mięśni i kończyn, mówi Erin Neri, certyfikowana pediatra konsultantka ds. Snu w Sherwood Park w Alcie.

Na przykład naukowcy z University of Iowa uważają, że istnieje związek między drżeniem szyi dziecka podczas snu a jego zdolnością do trzymania główki w górze. Ich badania wykazały, że gdy dziecko jest w stanie samodzielnie utrzymać chwiejną głowę, liczba drgań szyi podczas snu spada.

Odruch moro

Moro, czyli odruch zaskoczenia, w którym dziecko wymachuje rękami i nogami, jest naturalnym odruchem noworodka, który stopniowo zanika między czwartym a szóstym miesiącem życia. „Ten odruch pojawia się, ponieważ dzieci nie mają jeszcze kontroli nad swoimi rękami i nogami, ale zaczynają się ich dopiero uczyć” – mówi Neri. Jeśli dziecko płacze przez sen, może po prostu oznaczać, że przetwarza coś, co wydarzyło się tego dnia, na przykład zaskoczenie głośnym hałasem, ale nie jest to zły sen, jaki znamy.

Więc idź i szepnij „Słodkich snów”, kładąc dziecko do łóżka. Może śnią, a może nie, ale drżenie, chichot i krzyki są prawdopodobnie częścią rozwoju ciała i mózgu, który ma miejsce nawet podczas snu.

5/5 - (1)

Znaczenie snu Jakie sny mają niemowlaki?

Opisz swój sen związany z symbolem Jakie sny mają niemowlaki?

Na bieżąco aktualizujemy i ulepszamy sennik na podstawie snów użytkowników.

Opisz swój sen