Sen o byciu ściganym

Sen o byciu ściganym

Sen o byciu ściganym

Sen o byciu ściganym należy do tych snów, w których nieodmiennie towarzyszy nam uczucie strachu, a nawet przerażenia i związane z tym emocje towarzyszą nam zwykle jeszcze przez długi czas po obudzeniu się. Jest to spowodowane tym, że zazwyczaj ściga nas ktoś, kto w jakiś sposób nam zagraża lub też jest to nieokreślona istota, której bliskość napawa nas obawą, czasem tylko przed niewiadomym, ale nigdy nie jest to dla nas przyjemne.

W dodatku zwykle nie pamiętamy w ogóle, jaki byl początek snu, często nie wiemy, dlaczego uciekamy i jak to się zaczęło, co tylko pogłębia naszą dezorientację oraz poczucie wielkiej bezradności.

Interpretowanie snów o byciu ściganym

Kiedy śni nam się, że ktoś lub coś nas ściga, a my, mimo iż bardzo staramy się uciec, mamy świadomość, że prawdopodobnie nam się to nie uda, oznacza to, że jest w naszym życiu kwestia, która fatalnie wpływa na nasze samopoczucie. Najprawdopodobniej jest to coś, co budzi nasze wielkie obawy, tak duże, że nie chcemy rozwiązać tego problemu stając z nim twarzą w twarz, lecz staramy się go za wszelką cenę uniknąć, to jednak nie powoduje, że znika on z naszego życia. Może to być na przykład szczególnie stresująca sytuacja życiowa, w jakiej obecnie się znajdujemy lub trudna decyzja, którą musimy podjąć, bez względu na to, jak bardzo tego nie chcemy i jak długo będziemy starali się z tym zwlekać. W innym kontekście sen ten może oznaczać, że to w nas samych znajduje się coś, co budzi w nas obawy, na przykład jakieś uczucia, które z jakiegoś powodu budzą w nas lęk i chcemy przed nimi uciec oraz stłumić je w sobie, ale podświadomie doskonale zdajemy sobie sprawę, że nie jest to możliwe, bo nie możemy przecież uciec przed samym sobą.

Przy interpretacji tego rodzaju snu powinniśmy postarać się odpowiedzieć na pytanie, kto nas ściga dlaczego. Jest to bardzo ważne, gdyż nawet luźne skojarzenia mogą nam znacząco pomóc sobie w życiu. Jeśli jednak nie jest to możliwe, postarajmy się przynajmniej wyobrazić sobie, co prześladowca może z nami zrobić gdy już uda mu się nas schwytać i w ogóle czego może od nas chcieć. Jeśli nam się to uda, może się okazać, że są to odpowiedzi dotyczące tego, jak możemy zaprowadzić w naszym codziennym życiu ład i spokój.

Interpretowanie snów o byciu ściganym według Freuda

Freud sen o byciu ściganym, podobnie jak większość rodzajów snów, odnosił do sfery seksualnej życia człowieka i uważał, że skoro człowiek śni, że ucieka, to znaczy to, że podświadomie zależy mu, by został schwytany. Fakt, że śniący ucieka przed prześladowcą pojawiającym się w jego śnie oznacza, że skrywa on w sobie potrzeby seksualne, których nie może lub z jakiegoś powodu nie chce urealnić, na przykład dlatego, że został wychowany w przeświadczeniu, że jest to niemoralne.

Interpretowanie snów o byciu ściganym według Junga

Jung uważał, że sny o byciu ściganym są jednym z tych rodzajów snów, które potwierdzają jeg teorię o zbiorowej nieświadomości i zostały zapamiętane przez ludzkość w okresie prymitywnego życia, kiedy to ludzie musieli stale uciekać przed atakującymi ich dzikimi zwierzętami. Ponadto na podstawie jego nauk można wysnuć teorię, że prześladowca pojawiający się we śnie jest wyobrażeniem aspektów psychiki śniącego, których chce on uniknąć i odciąć się od nich, stąd jego ucieczka. Mogą to być mroczne skłonności, których osoba śniąca nie chce lub nie potrafi zaakceptować lub nawet obawia się ich, bo nie miała pojęcia, że jest zdolna do czegoś takiego.

1 sen


Znaczenie snu Sen o byciu ściganym

Opisz swój sen związany z symbolem Sen o byciu ściganym

Na bieżąco aktualizujemy i ulepszamy sennik na podstawie snów użytkowników.

Opisz swój sen