Sen o zdradzie

Sen o zdradzie

Sen o zdradzie

We śnie o zdradzie wcale nie musimy być świadkami sytuacji, która nie pozostawia złudzeń, ale możemy na przykład dowiedzieć się w jakiś sposób, że osoba, z którą jesteśmy związani, nas zdradza. Zwykle wywołuje to w nas szok oraz poczucie, że nigdy już nikomu nie zaufamy, zaś na jawie zastanawiamy się, co mógł ów sen znaczyć, zwłaszcza jeśli znajdujemy się w związku, możemy podejrzewać, że sen ów jest aluzją od naszej podświadomości, że coś takiego dzieje się również w rzeczywistości.

Oczywiście możemy śnić również o tym, że to my jesteśmy stroną zdradzającą – dopuszczamy się zdrady czy na przykład wychodzi ona na jaw.

Interpretowanie snów o zdradzie

Motyw zdrady pojawia się w naszych snach głównie wtedy, gdy na jawie jesteśmy w stałym związku i znajduje się on już na takim etapie, że mamy poczucie stabilizacji i wydaje nam się, że możemy bezgranicznie ufać naszemu partnerowi. Dlatego właśnie sny te budzą w nas wielkie emocje i są nieprzyjemne, nawet jeśli jesteśmy pewni, że nic takiego nie dzieje się w rzeczywistości i możemy też obawiać się, że sen ten jest proroczy.

Niestety istnieje możliwość, że na jawie podświadomie żywimy jakieś podejrzenia i sen ten jest sygnałem od naszej podświadomości, na co powinniśmy zwrócić uwagę, jednak może to również znaczyć tylko tyle, że czujemy się zaniedbywani przez naszą drugą połówkę i poświęca nam ona zbyt mało swojego czasu. Sen ten może także być wyrazem naszych obaw co do tego, że stracimy ukochaną osobę, ponieważ mamy świadomość tego, że każde szczęście może się okazać kruche.

Interpretowanie snów o zdradzie według Freuda

Freud uważał, że sny o zdradzie są dowodem na to, iż osoba śniąca podświadomie pragnie dopuścić się zdrady, gdyż brakuje jej mocnych wrażeń w związku, w którym obecnie się znajduje.

Interpretowanie snów o zdradzie według Junga

Jung uważał, że sny o zdradzie mogą odnosić się do związku, w jakim osoba śniąca znajduje się na jawie albo też – w sensie bardziej metaforycznym – do jej psychiki. Zdrada w takim sensie oznacza, że śniący nie postępuje w zgodzie z samym sobą, ponieważ zamiast poświęcać się na jawie temu, co naprawdę jest dla niego ważne, traci czas i energię na niepotrzebne mu działania, które mają na niego negatywny wpływ i wyprowadzają go z równowagi.

Oceń sennik