Sen o zgubieniu się

Sen o zgubieniu się

Sen o zgubieniu się

Dość często może nam się śnić, że się zgubiliśmy i nie zawsze muszą to być sny, w których odczuwamy strach, choćby dlatego, że nasze błądzenie może trwać krótko czy mieć dla nas pozytywne skutki.

Na ogół jednak sny takie przepełnione są niepokojem, czy nawet strachem, a także poczuciem frustracji i rozczarowaniem jeśli wydaje nam się, że już znaleźliśmy drogę, ale to tylko złudzenie.

Interpretowanie snów o zgubieniu się

Jeśli śni nam się, że zgubiliśmy się w jakimś miejscu, bez względu na to, czy je znamy, czy nie, oznacza to, iż na jawie poszukujemy właściwej drogi życia i na razie mamy wątpliwości co do tego, czy podejmujemy słuszne decyzje. Może to również świadczyć o tym, że przeżywamy jakiś trudny okres, wewnętrzny kryzys, który objawia się wieloma wątpliwościami dotyczącymi słuszności naszego działania i nie wiemy, co dalej powinniśmy robić. Jeżeli w naszym śnie staramy się zasięgnąć czyjejś rady czy pomocy, ale z jakiegoś powodu nie udaje się to, jest to znak, że na jawie również taka sytuacja ma miejsce.

Interpretowanie snów o zgubieniu się według Freuda

Freud sny o zgubieniu się w nieznanym osobie śniącej miejscu utożsamiał z lękami odnoszącymi się do życia seksualnego. Uważał, że motyw ten w snach kobiet odnosi się do lęków związanych z utratą dziewictwa i płodnością, zaś w snach mężczyzn jest wyrazem obaw śniącego co do potencji.

Interpretowanie snów o zgubieniu się według Junga

Jung uważał sny o zgubieniu się i niemożności odnalezienia drogi do domu za dowód tego, że osoba śniąca w rzeczywistym życiu boryka się z problemami, które odgradzają ją od zgłębienia tajników jej osobowości.