9 wskazówek dotyczących prowadzenia Dziennika snów

Dziennik snów jest absolutnie niezbędny, aby nauczyć się samodzielnie interpretować swoje sny. Te 9 wskazówek dotyczących prowadzenia Dziennika snów pomoże Ci w pełni wykorzystać tę codzienną praktykę.

Twój Dziennik nie musi być fantazyjny ani skomplikowany (choć wybór ładnego zeszytu sprawi, że będzie on bardziej wyjątkowy) – liczy się tylko to, że zapisujesz to, co dzieje się w Twoich snach. Możesz skorzystać z rozbudowanego zeszytu w twardej oprawie lub wybierz prosty notatnik w oprawie spiralnej – każdy z nich będzie dobry. Niektórzy nawet lubią korzystać ze specjalnych, oryginalnych dzienników, aby śledzić niektóre ze swoich snów.

Oto kilka powodów, dla których warto prowadzić Dziennik snów:

– Będziesz bardziej świadomy uczuć i wrażeń, które odczuwałeś we śnie.
– Będziesz mógł spojrzeć na przeszłe sny i poszukać trendów i powtarzających się tematów.
– Będziesz mieć bardziej szczegółowy opis snu, który pomoże Ci w dokładniejszej interpretacji.
– Pomoże Ci to ćwiczyć lepsze zapamiętywanie snów.
– Jeśli chcesz nabrać nawyku posiadania żywych snów, które naprawdę możesz zapamiętać i z których możesz się uczyć, prowadzenie Dziennika snów jest niezbędne.

Jak widać, codzienne zapisywanie snów ma wiele zalet. Teraz, gdy już wiesz dlaczego warto prowadzić Dziennik snów, podzielę się z Tobą kilkoma wskazówkami na temat tego, jak najlepiej go wykorzystać!

Oto 9 wskazówek dotyczących prowadzenia Dziennika snów:

1. Pisz Dziennik zaraz po przebudzeniu:
Obok łóżka trzymaj swój Dziennik i długopis. Zapisz wszystko, co pamiętasz tak szczegółowo, jak to tylko możliwe. Na początku możesz nie mieć wiele do napisania ale im więcej będziesz pisać, tym łatwiej będzie Ci przypomnieć sobie szczegóły snu.

2. Nie ulegaj pokusie korzystania z technologii:
Nie pisz Dziennika na komputerze! Zanim zalogujesz się do swojego komputera i otworzysz nowy dokument, możesz już zapomnieć ważne szczegóły snu. Jeśli zechcesz coś dodać, włączanie komputera za każdym razem znacznie utrudni pisanie, a przed snem może powodować problem z zaśnięciem.

3. Pisz w co drugiej linii:
Jednym z najlepszych powodów, dla których warto prowadzić Dziennik snów jest powrót do swoich snów i robienie notatek w każdej wolnej chwili. Pisanie w co drugiej linii (lub zostawianie więcej miejsca pod każdą linijką tekstu) zapewnia dużo miejsca na dopisywanie i zapisywanie różnych symboli i tematów.

4. Bądź jak najbardziej szczegółowy:
Spróbuj opisać sen jak najdokładniej. Więcej szczegółów pomoże Ci lepiej zrozumieć różne uczucia i myśli, których doświadczyłeś podczas snu. Zamiast pisać „Widziałem drzwi” – opisz drzwi. Czy były to stare drewniane drzwi z odpryskami farby, czy też przesuwane szklane? Te szczegóły pomogą Ci lepiej zinterpretować sen. Przesuwane szklane drzwi mogą mieć coś wspólnego z przejrzystością i uczciwością, podczas gdy stare drzwi ze starą farbą mogą oznaczać zaniedbane możliwości.

5. Umieść datę we wpisie:
Datowanie wpisów pomoże Ci przypomnieć sobie, kiedy miałeś sen. Pomoże też, gdy zechcesz spojrzeć  wstecz na swoje sny. Czasami sen może nie mieć sensu, ale gdy spojrzymy na niego po jakimś czasie i porównamy do innych snów lub minionych zdarzeń z życia, wszystko nabiera innych znaczeń!
Umieszczenie daty snu w Dzienniku może również pomóc w zidentyfikowaniu powtarzających się motywów i symboli. Możesz znaleźć dodatkowy wgląd w sen i jego związek z wydarzeniami, które miały miejsce w Twoim życiu w tym czasie.

6. Zrób kilka notatek:
Jakie wydarzenia dzieją się obecnie w Twoim życiu? Jaki był Twój nastrój przez ostatnie kilka dni? Teraz zastanów się, jak czułeś się we śnie. Co robisz w swoim śnie? Czy są jakieś sposoby, aby aktywność we śnie mogła być symbolem bieżących zdarzeń w Twoim życiu?

Robienie notatek na temat tego, co dzieje się na jawie, może również pomóc w rozpoznaniu wzorców w snach. Jeśli przeżywasz stresujący okres możesz zauważyć, że niektóre symbole snów pojawiają się częściej. Na przykład, kiedy przechodzę przez okres w życiu, w którym muszę podejmować decyzje, wydaje mi się, że zawsze śnię o zakupach. Rzeczywiście, bycie w sklepie jest symbolem próby zdecydowania, czego chcę i czego potrzebuję.

7. Rysuj obrazki:
Czasami rysowanie obrazów pomaga w lepszym przypomnieniu sobie snów, zwłaszcza jeśli śniłeś o jakimś wynalazku lub konkretnej scenie. Zilustrowanie swoich snów może pomóc Ci lepiej zrozumieć co oznaczają. Nie musisz być wielkim artystą, czasami samo użycie kredek i markerów może pomóc w rozpoznawaniu różnych myśli i uczuć.

8. Nie przejmuj się gramatyką, interpunkcją i pisownią:
Prowadząc Dziennik snów dobrze jest po prostu zapisać wszystko tak szybko jak to możliwe, aby nie zapomnieć szczegółów snu. Nie martw się o pisanie całymi zdaniami, poprawną gramatykę, a nawet pisownię. Po prostu zapisz to co przyjdzie Ci do głowy!

9. Pamiętaj o dobrej zabawie!
Prowadzenie Dziennika snów nie powinno być nudne – powinno być zabawne! Powinieneś niecierpliwie czekać na spisywanie swoich snów każdego ranka.
Jeśli nie masz jeszcze opracowanej porannej rutyny, Dziennik snów może być świetnym sposobem na znalezienie spokoju na 5 minut przed rozpoczęciem dnia.

Czasami życie może być szalone i czas wypełniony zajęciami po brzegi, ale Dziennik snów może naprawdę pomóc Ci znaleźć skupienie i pomóc w  pozytywnym rozpoczęciu dnia. Prowadzenie Dziennika snów nie musi być trudne! Mam nadzieję, że te 9 wskazówek, jak prowadzić Dziennik snów, pomoże Ci zrozumieć, co oznaczają Twoje sny i wykorzystać je, aby dokonać pozytywnej zmiany w swoim życiu!

Oceń sennik

Znaczenie snu 9 wskazówek dotyczących prowadzenia Dziennika snów

Opisz swój sen związany z symbolem 9 wskazówek dotyczących prowadzenia Dziennika snów

Na bieżąco aktualizujemy i ulepszamy sennik na podstawie snów użytkowników.

Opisz swój sen