sennik bluszcz

Bluszcz

Czy miałeś sen o bluszczu? Ta niezwykle dekoracyjna roślina, posiada wiele odmian i zwykle szybko rośnie. Ma też wiele symbolicznych znaczeń.

Sennik bluszcz

Najpierw zastanów się:

 • Czy bluszcz w Twoim śnie był trujący?
 • Czy coś okrywał?
 • Kwitł, czy więdł?

Rośliny z rodzaju Hedera, obejmują 12-15 różnych gatunków pnących i płożących. Rośliny te mogą piąć się po budynkach i konstrukcjach, takich jak kraty i słupki, a także płożyć po ziemi

Chociaż większość gatunków bluszczy jest nieszkodliwa, istnieją odmiany, które są inwazyjne i mogą niszczyć inne rośliny, a także odmiany toksyczne i trujące, które mogą szkodzić ludziom i zwierzętom.

Co to znaczy śnić o bluszczu?

Oto kilka typowych motywów, które często widzimy w snach:

Więź, przyjaźń, wierność

Jeśli widzisz w śnie rosnący wokół czegoś bluszcz może to oznaczać, że powinieneś przyjrzeć się swoim związkom.

Bluszcz rośnie w taki sposób, że przeplata się i łączy zarówno ze sobą, jak i z tym, na czym rośnie. Ten wzrost symbolizuje połączenia, które już masz w swoim życiu lub te, które chcesz nawiązać.

Nieśmiertelność, płodność, nadzieja

Prawie wszystkie rodzaje bluszczu są wiecznie zielone, co oznacza, że roślina nie obumiera, ani nie traci liści zimą.

Odporna na choroby może rosnąć nawet w najsurowszym klimacie. Prawdopodobnie te trwałe cechy sprawiły, że starożytne cywilizacje zaczęły kojarzyć bluszcz z Ozyrysem, który mógł obdarzyć nieśmiertelnością swoich wyznawców. W innych starożytnych kulturach, np. irlandzkiej, norweskiej, bluszcz stał się symbolem nadziei na szybkie nadejście wiosny.

Wiedza, rozgłos, honor

Najstarsze i najbardziej wybitne szkoły były pokryte bluszczem pnącym.

Zastanów się, czy cenisz sobie zdobycie wiedzy? Śnienie o bluszczu może wskazywać, że chcesz piąć się w karierze, zdobywaniu wiedzy i robić wspaniałe rzeczy.

bluszcz znaczenie snu
Znaczenie snu Bluszcz

Typy bluszczu w snach:

 • Bluszcz angielski jest bardzo pospolitym bluszczem, najczęściej występującym na dużych budynkach z cegieł. Rośnie szybko, ma błyszczące, ciemnozielone liście i może dorastać do 100 stóp. Bardzo odporny na trudne warunki, nic dziwnego, że kojarzy się z wytrzymałością i wytrwałością.
 • Grape Ivy lub Grapevines Grape Ivy to rodzaj bluszczu, który wygląda bardzo podobnie do winorośli. Należy do rodziny winogron, ma małe jagody, które przypominają winogrona. W snach widok winogron lub jagód rosnących na pnączach przypominających bluszcz może oznaczać rozwój w jakiejś dziedzinie Twojego życia, najczęściej w karierze. Niektórzy uważają, że może to nawet oznaczać wzrost bogactwa. Zobacz artykuł Sen o jedzeniu, aby uzyskać więcej informacji na ten temat.
 • Trujący bluszcz występuje najczęściej we wschodniej Ameryce Północnej i Azji. Liście tego bluszczu rosną w grupach po trzy, zawierają alergen zwany urushiolem, który powoduje swędzenie, podrażnienie i wysypkę na skórze. Liście są zielone wiosną i latem, a jesienią przebarwiają się na pomarańczowo lub czerwono. Roślina pnie się, a także płoży po ziemi.
  Śnienie o nieprzyjemnych skutkach działania trującej rośliny sugeruje, że możesz się czegoś obawiać lub czuć się niebezpiecznie. Połącz tę symbolikę z innymi skojarzeniami z bluszczem – może to wskazywać na poczucie zagrożenia w związku, w karierze, a nawet zachowania zdrowia.

To tylko kilka typowych rodzajów bluszczu, które mogą pojawiać się w Twoich snach.

Teraz przyjrzyjmy się kilku scenariuszom snów, w których pojawia się ta roślina.

sen o bluszczu
Sen o bluszczu

Znaczenie snu bluszcz

Otoczony lub pokryty bluszczem

Jeśli we śnie znajdziesz siebie lub coś innego otoczonego (pokrytego) bluszczem i stwierdzisz, że jest to nieprzyjemne doświadczenie, to sugeruje to, że w Twoim życiu może być coś, co powoduje, że czujesz się przytłoczony lub pozbawiony kontroli.

Czy duszą Cię uporczywe, negatywne myśli? Czy Twoje relacje są zrównoważone, czy czujesz, że druga osoba kontroluje lub zaniedbuje Twoje potrzeby?

Sadzenie bluszczu

Jeśli Ty lub ktoś obok Ciebie sadzi bluszcz we śnie, może to dotyczyć nowego związku lub wzmocnienia starego.

Być może myślisz o wzmocnieniu więzi z kimś, na przykład o zawarciu małżeństwa, a zasadzenie bluszczu jest naprawdę dobrą zapowiedzią udanego związku, ponieważ bluszcz jest kojarzony z wiernością i połączeniem.

Uschnięty bluszcz

Sen o bluszczu, który usycha lub obumiera, może sugerować koniec związku lub cierpienie.

Ktoś mógł Cię opuścić lub możesz czuć, że przyjaźń nie jest tym, czym była kiedyś. Usychający bluszcz może wskazywać na ból i smutek, a więdnący bluszcz może oznaczać Twoje odczucia dotyczące zdrowia fizycznego. Czy leczysz się po kontuzji, masz chorobę, z którą musisz codziennie się zmagać? Więdnący lub uschnięty bluszcz może być reprezentatywny dla sposobu, w jaki postrzegasz siebie i swoje zdrowie. Jednak nie traktuj tego jako wskazówki, że coś jest nie tak lub jest to jakiś zły omen, ale spróbuj skupić się na powrocie do zdrowia i sprawności.

Cięcie lub przycinanie bluszczu

Jeśli we śnie zauważysz, że ścinasz lub przycinasz bluszcz, może to być wskaźnik Twojego wewnętrznego wzrostu.

Odcinając części bluszczu, symbolicznie odcinasz rzeczy, które już Ci nie służą. Być może jesteś gotowy, aby coś odpuścić, niezależnie od tego, czy będzie to złość, inne negatywne emocje, czy nawet zły związek, praca lub nawyk.

Wskazówki do interpretacji snu

Aby lepiej zrozumieć, co oznacza Twój sen, zadaj sobie następujące pytania:

 • Co myślisz o bluszczu w życiu codziennym?
 • Jakie inne symbole pojawiły się we śnie?
 • Czy masz wielkie ambicje, aby wspiąć się na szczyt?
 • Czy czujesz silną więź z kimś w swoim życiu?
 • Czy jest coś w Twoim życiu, co chciałbyś usunąć?
 • Czy negatywnie oceniasz stan swojego zdrowia?

Sennik mistyczny – znaczenie snu Bluszcz

Znaczenie snu bluszcz
Znaczenie snu bluszcz
 • Jeśli we śnie widzisz bluszcz, zapowiada to dla Ciebie jak najbardziej pomyślne relacje z ludźmi, zwłaszcza na gruncie uczuciowym i w przyjaźni.
 • Jeśli roślina jest zielona i dorodna, jest to zapowiedź, że będziesz rozwijać się w różnych dziedzinach swojego życia.
 • Pnący się po drzewie bluszcz stanowi ostrzeżenie przed fałszywymi osobami, które udają Twoich przyjaciół by poznać Twoje sekrety i słabe strony, a potem wykorzystać tę wiedzę przeciwko Tobie.
 • Pnący się po ścianie ma odwrotne znaczenie, bowiem zapowiada, że poznasz, kto naprawdę jest Ci wierny i żywi wobec Ciebie najszczersze uczucia.
 • Bluszcz rosnący na murze oznacza, że związek, w jakim obecnie się znajdujesz, przejdzie w kolejną fazę i stanie się silniejszy oraz bardziej trwały, co oboje poczujecie.
 • Kiedy śnisz, że pleciesz wianek z tej rośliny, jest to znak, iż na jawie posiadasz wiernego i oddanego przyjaciela, który zawsze jest gotów pospieszyć Ci z pomocą.
 • Zwiędły bluszcz oznacza nieprzyjemne doświadczenia, a dla osób pozostających w stałym związku – rozstanie.
Bluszcz
Bluszcz
5/5 - (1)

Znaczenie snu Bluszcz

Opisz swój sen związany z symbolem Bluszcz

Na bieżąco aktualizujemy i ulepszamy sennik na podstawie snów użytkowników.

Opisz swój sen