co sen mówi o człowieku

Co sen mówi o człowieku

Sny są wciąż niezbadanym do końca zjawiskiem. mimo to, jest kilka cech snów, które świadczą o tym, że są odbiciem naszego życia na jawie, że są tym o czym myślimy, czym żyjemy, do czego dążymy.

Niektórzy nie pamiętają swoich snów, inni przeżywają złe sny nawet przez kilka dni od ich przyśnienia. Ich pochodzenie może wynikać z codziennych doświadczeń, przeżywanych sytuacji, dręczących myśli.

Własna podświadomość

Uważa się, że w nocy może przemawiać do nas nasza własna podświadomość. Zygmunt Freud uważał np., że marzenia senne są odzwierciedleniem ludzkich skrywanych pragnień. Można więc założyć, że sen wiele mówi o nas samych.

Czasami nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo przejmujemy się niektórymi rzeczami, albo jak bardzo niektóre lekceważymy. Sen nam to uzmysławia, przypomina, ujawnia nasze cechy, sekrety.

Jest bardzo indywidualnym, osobistym przeżyciem, a więc jego dobre zrozumienie może pomóc nam w poznaniu nas samych, naszych dążeń i prawd, do których czasami boimy się przyznać, nawet sami przed sobą.

Psychologia a sen

Współczesna psychologia coraz więcej dowiaduje się o ludzkim śnie i jego znaczeniu. Możemy skorzystać z pomocy specjalistów zajmujących się problematyką snów. Jednym z nich jest amerykański psycholog, Lane Arye, który uważa, że nasze sny to reprezentacja naszego potencjału, często nieuświadomionego. Są drogowskazami, pozwalają na poznanie nas samych. Według niego wszystko co widzimy w naszych snach to aspekty naszej osobowości.

Sami jesteśmy autorami naszych snów. Wpływamy na nie poprzez nasze codzienne zachowania, myśli, stosunek do świata i samych siebie. Jak dowodzi Lane Arye, sny trzeba przepracować i zrozumieć, wtedy okazuje się, że nawet koszmar wcale nie jest taki straszny. Sen jest tylko informacją, np. pragnieniem, emocją, przeżyciem, wizualizacją uczuć. Zwraca też uwagę na energię, której doświadczamy we śnie, jest ona tą, którą posiadamy na jawie, możemy ją wyzwolić i wykorzystać właśnie dzięki snom przypominającym nam o jej istnieniu.

Sen to odbicie człowieka

Sny są bardzo indywidualne i zależne od środowiska, w jakim żyjemy, kultury, obyczajów. Ich znaczenie ma duży wpływ na to, jak i o czym śnimy i jak – w związku z tym – powinniśmy ten sen odczytać. Tak indywidualne cechy snu są zatem odbiciem człowieka, który ten sen śni. Są to także nasze tajemnice i bogate wnętrze, którego na co dzień nie ujawniamy, a być może o którym nawet nie wiemy, że istnieje.

Sny i ich znaczenie są ważne dla współczesnych psychologów. Pracując z pacjentami za ich pomocą wyjaśniają i rozwiązują wiele problemów. Sny są częścią nas. Musimy jednak potrafić je odczytywać i rozumieć, a także mieć świadomość czym są i skąd się biorą. To pomaga w codziennej egzystencji i spokojnym przesypianiu nocy.

5/5 - (1 vote)

Znaczenie snu Co sen mówi o człowieku

Opisz swój sen związany z symbolem Co sen mówi o człowieku

Na bieżąco aktualizujemy i ulepszamy sennik na podstawie snów użytkowników.

Opisz swój sen

Ciekawoski zwiazane z sennikiemCzy spanie na brzuchu jest zdrowe?
Każdy z nas ma swoją ulubioną pozycję, w jakiej śpi. Czasami nawyki te nie są jednak zdrowe. Jedną z częściej wybieranych pozycji do spania jest spanie na brzuchu. Według lekarzy jest to jedna z najbardziej szkodliwych pozycji dla naszego ciała. Spanie na brzuchu powoduje wiele dolegliwo


Dlaczego pamiętam sny?
Dlaczego niektórzy ludzie zawsze pamiętają swoje sny, a inni je zapominają? Odkąd uświadomiłem sobie, czym są sny, jestem w stanie pamiętać moje sny każdego dnia, prawie bez wyjątku. Podczas gdy niektóre sny znikają już po jednym dniu, to przypominam sobie wiele z nich po miesiącach

Dlaczego warto spać na golasa?
Główny powód, dla którego spanie nago jest dobre, sprowadza się do naturalnego procesu termoregulacji organizmu. Dlaczego spanie nago jest dla Ciebie dobre? Co to jest termoregulacja?Ponieważ ludzie są endotermami, nasz organizm reguluje naszą temperaturę zarówno wewnętrznie, jak i w odpo