świadomy sen

Co to jest świadome śnienie?

Świadomy sen to rodzaj snu, w którym zachowujesz pełną świadomość. W świadomym śnie poczujesz się jakbyś był na jawie.

Definicja świadomego śnienia

Świadome śnienie to po prostu umiejętność bycia świadomym podczas snu.

Świadome śnienie, czasami nazywane również aktywnym snem to stan, w którym nie jesteś osobą bierną, jedynie obserwującą wydarzenia we śnie – jesteś w pełni aktywny i jesteś w stanie kontrolować to co robisz i czego doświadczasz, co bardzo różni się od innych rodzajów snów, w których możesz nie odgrywać żadnej aktywnej roli.

Podczas świadomego snu jesteś całkowicie świadomy tego, że śnisz. Kiedy zdasz sobie z tego sprawę, możesz aktywnie decydować o tym co się wydarzy i co zrobisz.

Podobnie jak w przypadku wszystkich snów, to czego ktoś może doświadczyć podczas świadomego snu zdecydowanie zależy od tej osoby! Sny są bardzo osobistą i indywidualną rzeczą: to czego doświadczasz we śnie, zazwyczaj nie jest tym samym, czego doświadczyłby ktoś z kim rozmawiasz.

Dlaczego ludzie chcą nauczyć się świadomie śnić?

Istnieje wiele powodów, dla których ktoś mógłby chcieć dowiedzieć się więcej o świadomym śnieniu. Wiele osób może chcieć mieć świadomy sen wyłącznie dla zabawy. Może zawsze chciałeś jechać na grzbiecie smoka i latać naprawdę wysoko, aby zobaczyć świat z innej perspektywy.

Może chcesz spróbować zostać pilotem lub latać statkiem kosmicznym. Może jesteś ciekawy, jakie mogłoby być życie pod wodą. W swoim świadomym śnie możesz chcieć połączyć różne elementy fantazji, aby wyrazić swoją własną kreatywność, wyjść poza to co jest możliwe w świecie fizycznym.

Jednak świadome sny to nie tylko fantazja lub ucieczka od prawdziwego świata. Często możesz wykorzystać zdolność bycia świadomym podczas snu, aby dalej zgłębiać swoje prawdziwe uczucia dotyczące sytuacji lub podejmować decyzje dotyczące własnego życia. Wiele osób lubi używać aktywnego snu do samodoskonalenia i świadomej eksploracji.

świadomy sen

Często ten stan może być wykorzystany do celów praktycznych, takich jak zbadanie sposobów na ulepszenie życia fizycznego na jawie. Ważne jest aby zrozumieć, że chociaż niektórzy ludzie mogą to robić tylko dla przyjemności, większość lubi wykorzystywać to doświadczenie do praktycznych zastosowań w świecie fizycznym. Potraktuj ten stan umysłu jako świadomy plac zabaw, na którym możesz próbować różnych rzeczy.

Załóżmy, że niedawno otrzymałeś nową ofertę pracy. To dobra praca, ale to też duża zmiana. Twoja decyzja radykalnie zmieni Twoje życie, więc musisz zdecydować, czy przyjąć nowe stanowisko pracy, czy nie. Praktycznym sposobem wykorzystania świadomego śnienia w tym przypadku byłby sen, który dałby Ci bezpieczne miejsce do zbadania nowych sytuacji i możliwości. Możesz zbadać różne scenariusze najlepszego i najgorszego przypadku i przeżyć każdą z tych możliwości.

W świecie snów możesz doświadczać różnych możliwych wyników i rezultatów bez żadnych długoterminowych znaczących konsekwencji. Po śnie możesz czuć się pewniej, podejmując lepszą decyzję dotyczącą swojego życia na jawie. Jest tak wiele różnych aspektów życia, które możesz odkryć na tym „świadomym placu zabaw”.

Możesz wykorzystać tę przestrzeń na badanie takich obszarów życia jak: relacje, sprawy rodzinne i osobiste, uzdrowienie, rozwój duchowy, rozwój osobisty – a nawet wykorzystać ten czas, aby pomóc sobie w nauce nowych umiejętności. Wszystko zależy od śniącego. Wszystko czego możesz doświadczyć podczas snu jest bardzo osobiste – a najlepszą częścią świadomego śnienia jest to, że wszystko zależy od Ciebie!

5 głównych cech świadomych snów

Teraz zastanów się, czy masz świadomy sen, czy nie.

Kiedy staniesz się świadomy podczas snu, prawdopodobnie zauważysz pewne charakterystyczne cechy. Chociaż są one nieco inne dla każdego, istnieją pewne wspólne symptomy i prawdopodobnie będą one częścią większości Twoich doświadczeń.

1. Sen w śnie

Kiedy byłam młodsza, często miałam sny, w których śnię, że obudziłam się ze snu… tylko po to, by zdać sobie sprawę, że wciąż śnię i śpię.

Jeśli kiedykolwiek śniłeś o śnieniu, to znak, że masz już zdolność świadomego śnienia, po prostu możesz potrzebować trochę więcej praktyki, aby móc kontrolować, kiedy to się dzieje lub aby móc wywoływać określone rodzaje doświadczeń.

2. Poczucie pełnej kontroli

Kiedy we śnie jesteś aktywnie świadomy, masz pełną kontrolę nad sobą.

Możesz zdecydować co zrobisz, a czego nie, chociaż czasami w snach zdarzają się pewne nieoczekiwane rzeczy, zawsze masz pełną świadomość, że możesz zatrzymać lub zmienić sen, a nawet obudzić się w dowolnym momencie.

pelna kontrola w świadomym śnie

3. Intensywne uczucia i obrazy

Kiedy we śnie zachowujesz przytomność jest bardzo prawdopodobne, że wszystko co czujesz zostanie wzmocnione. Czasami te sny mogą być bardzo intensywne.

W naszym zwykłym stanie snu, jeśli śnimy, rzeczy mogą być nieco rozmyte lub przytłumione, ponieważ nie bierzemy w nich aktywnego udziału. Jednak kiedy zmieniamy naszą świadomość, aby być świadomym naszych uczuć i działań, możesz mieć bardzo intensywne doznania.

Chociaż nie ma żadnych znanych zagrożeń ani skutków ubocznych świadomych snów, niektórzy ludzie zgłaszają, że mają doznania tak realne, że czasami mogą wydawać się przerażające. Na przykład, jeśli śnisz o siedzeniu twarzą w twarz z lwem, możesz doświadczyć wszystkich fizycznych wrażeń takiego spotkania.

4. Zdolność do doświadczania wszystkich 5 zmysłów

W świadomym śnie możesz dostrzec więcej szczegółów za pomocą wszystkich zmysłów niż w życiu na jawie.

W pełni doświadczysz tych wrażeń, jakby były zupełnie realne. Jeśli spędzasz trochę czasu regularnie ćwicząc skupienie zauważysz, że stajesz się dużo bardziej uważny, również podczas snów.

5. Łatwiejsze przywoływanie snów

Kiedy we śnie jesteś w pełni świadomy, bardzo łatwo jest dostrzec szczegóły i zapamiętać więcej wydarzeń.

Zapisując wszystkie szczegóły możesz przy niewielkim wysiłku wypełnić całą stronę lub więcej w notatniku. Przekonasz się, że bardzo łatwo jest zapamiętać swoje sny.
Często będziesz mógł również zapamiętać i zanotować wszystkie szczegóły. Prawdopodobnie będziesz mieć wiele różnych rzeczy do zapisania.

łatwiejsze przywoływanie snów

Kto może mieć świadome sny?

Jednym z powszechnych nieporozumień dotyczących świadomego śnienia jest to, że musisz mieć jakiś naturalny dar lub zdolność, aby to robić.

Jednak z całą pewnością tak nie jest! Prawie każdy może mieć świadome sny. Na przykład wiele osób, które mają koszmary, jest w stanie stać się świadomym we śnie, aby je zatrzymać. Kiedy we śnie stajesz się świadomy, szybko zdajesz sobie sprawę z tego, że masz kontrolę i moc wpływania na to, co się dzieje.

Podczas gdy niektórzy ludzie są w stanie mieć tego typu sny całkiem naturalnie bez żadnego przygotowania, w większości przypadków ci, którzy są w stanie śnić świadomie, mają doświadczenie w analizowaniu i zapamiętywaniu snów.

Większość z nas ma te zdolności. Pomyśl o swojej świadomości jak o mięśniu – im bardziej go rozwijasz, tym łatwiej jest go używać do różnych celów.

jak zapamiętać sny

Typy świadomych snów

Istnieją dwa główne sposoby, w jakie możemy doświadczyć świadomego snu: Świadome śnienie wywołane snem {DILD} i Świadome śnienie wywołane czuwaniem {WILD}.

Świadome sny wywołane snami

Kiedy masz Świadome sny wywołane snem zasypiasz jak zwykle, a następnie zaczynasz śnić.

Jednak w pewnym momencie podczas snu stajesz się świadomy tego, że śnisz. Kiedy we śnie będziesz samoświadomy, będziesz w stanie lepiej kontrolować to, co robisz i dokąd zmierzasz podczas snu.

Tego typu sny mogą pojawiać się bardzo naturalnie i przy niewielkiej praktyce lub nawet bez praktyki.

Zaczęłam mieć świadome sny wywoływane przez sny na długo przed tym, zanim jeszcze wiedziałam, czym one są lub że inni ludzie również ich doświadczyli. Często podczas snu zaczynasz sprawdzać, czy sen jest prawdziwy – a w momencie, gdy staniesz się świadomy, że rzeczywiście jesteś we śnie, będziesz w stanie mieć większą kontrolę i świadomość wszystkiego.

Świadome śnienie wywołane czuwaniem

Świadome śnienie wywołane czuwaniem zaczyna się trochę inaczej.

Przy tego typu snach nie musisz najpierw zasypiać. Kładziesz się, zamykasz oczy i przechodzisz prosto w stan świadomego snu z pełną świadomością. Nie ma przerwy między zasypianiem a rozpoczęciem śnienia.

Większość moich własnych świadomych snów to sny wywołane przebudzeniem. W rzeczywistości jest to jeden ze sposobów, dzięki którym zawsze mogę szybko i łatwo zasnąć. W nocy po prostu kładę się wygodnie na łóżku, biorę kilka głębokich, odprężających oddechów, a następnie zaczynam podróż w senny stan świadomości.

Nie ma rzucania się i obracania, ani leżenia martwiąc się o różne rzeczy – po prostu zamykam oczy i zaczynam śnić.
Chociaż wiele na temat snów wciąż pozostaje tajemnicą, istnieje wiele badań, które pokazują, że większość z tych, którzy regularnie śnią świadome sny, nie jest szalona lub ma nadpobudliwą wyobraźnię.

sny astralne

Obiecujące badanie dotyczące dekodowania snów

Korzystając ze skanerów fMRI i zaawansowanej technologii zespół z Advanced Telecommunications Research Institute International w Japonii znalazł kilka interesujących wyników badań.

Badanie prowadzone przez neurobiologa Yukiyasu Kamitani i opublikowane w 2013 roku sugeruje związek między tym, jak nasz mózg przetwarza te same informacje podczas snu i podczas wykonywania tej samej czynności w stanie czuwania.

Naukowcy rozpoczęli pracę od udowodnienia, że nasz mózg reaguje na pewne bodźce dokładnie w ten sam sposób, niezależnie od tego, czy doświadczamy ich we śnie, czy też widzimy obiekt w naszym życiu na jawie.

Dla większości ludzi najłatwiejszym sposobem przekonania się, że świadome sny są rzeczywiste, jest nauczenie się świadomego śnienia i rozpoczęcie własnych świadomych snów. Kiedy doświadczysz tego typu snu po raz pierwszy prawdopodobnie będziesz mieć gp coraz częściej – aż w końcu będziesz w stanie łatwo wejść w stan świadomego snu, kiedy tylko zechcesz. Czasami ta zdolność przychodzi naturalnie, ale generalnie potrzeba trochę świadomego wysiłku, aby przynajmniej stać się bardziej świadomym swoich snów i tego, jak one działają.

Bez wątpienia zainteresowanie snami już w młodym wieku z pewnością odgrywa dużą rolę. Z drugiej strony, jeśli dopiero niedawno zainteresowałeś się tym co oznaczają sny lub jak możesz je wykorzystać, aby lepiej zrozumieć swoje życie i poprawić swoje samopoczucie, to oczywiście odrobina praktyki ma sens.

Być może nigdy nie dowiemy się wszystkiego o snach. Naukowcy wciąż nie mają pojęcia jak naprawdę działa nasza świadomość.

spać snem sprawiedliwego

Jakie są korzyści świadomego śnienia?

Myśl o możliwości kontrolowania swoich snów może wydawać się ekscytująca i interesująca – ale możesz też się zastanawiać: „Dlaczego?” Dlaczego chcesz mieć świadomy sen?

Chociaż powody, dla których ktoś chciałby rozwinąć tę umiejętność, mogą się znacznie różnić w zależności od osoby, jest wiele rzeczy, które rzeczywiście sprawiają, że warto się jej nauczyć. Poniżej wymienię kilka z nich:

1. Łatwiej zasnąć

Wiele osób ma trudności z „wyłączaniem mózgu” w nocy.

Możesz położyć się do łóżka i myśleć o 10 milionach różnych rzeczy naraz. Jeśli jednak jesteś w stanie poćwiczyć naukę świadomego śnienia wywołanego wybudzeniem, znacznie łatwiej będzie Ci zasnąć.

Świadome śnienie wywołane wybudzeniem zwykle daje mózgowi coś, na czym może się skupić, więc wejście w ten naturalny stan świadomości snu jest o wiele łatwiejsze. Jeśli kładę się wiedząc, że chcę mieć określony sen, cała moja myśl krąży wokół niego. Nie myślę o rzeczach, które mnie martwią lub zajmują moją uwagę w ciągu dnia, na przykład o tym, co będę robić następnego dnia lub o szczegółach projektów, nad którymi chcę pracować.

Istnieje wiele powodów, aby nauczyć się podstaw świadomego śnienia i zacząć włączać je do swojej praktyki pracy ze snami. Gdy zobaczysz wszystkie te korzyści, łatwo zrozumiesz, dlaczego tak wiele osób doświadcza tego celowo i na wiele sposobów je wykorzystuje, aby poprawić swoje życie.

2. Ucz się i ćwicz nowe umiejętności

Szacuje się, że potrzeba 10 lat codziennej praktycznej nauki, aby stać się „dobrym” w jakiejś dziedzinie.

Jeśli chcesz nauczyć się czegoś nowego szybciej, skorzystanie z możliwości nauki podczas snu i poćwiczenie tej umiejętności może być bardzo pomocne.

Ludzie wykorzystują czas snu, aby uczyć się do testów, ćwiczyć umiejętności, które wymagają pewnego stopnia koordynacji ręka-oko, a nawet odkrywać rzeczy, których nie mogliby doświadczyć w prawdziwym świecie fizycznym.

Jako osoba, która kocha wszystko, co kreatywne, lubię wykorzystywać czas świadomego snu, aby móc ćwiczyć nowe umiejętności, takie jak robienie na drutach, szydełkowanie, malowanie, garncarstwo i inne. Kiedy robię te rzeczy w prawdziwym życiu, moja świadomość już miała okazję je poznać.

To chyba jeden z moich ulubionych sposobów wykorzystania przytomnego stanu świadomości. Sfera snu to taka, w której możemy badać różne możliwości i opcje bez żadnych konsekwencji dla naszego fizycznego świata rzeczywistego.

Podczas snu używam tego naturalnego stanu świadomości, aby przez cały czas badać różne opcje. Na przykład niedawno zdecydowaliśmy, że musimy się przeprowadzić i kupić nowy dom. Ponieważ praca, którą wykonujemy z mężem, jest niezależna od lokalizacji, mamy dosłownie nieograniczone możliwości wyboru miejsca, w którym moglibyśmy mieszkać.

Dopóki jest połączenie internetowe, możemy pracować z dowolnego miejsca na świecie, co może dać nam wiele różnych opcji – ale podjęcie decyzji nie jest łatwe, ponieważ dużą zmianą jest po prostu zebranie wszystkiego i spakowanie całej rodziny.

Ostatnio dużo śnię o robieniu „zakupów w domu” – zwiedzaniu różnych miast, stanów, a nawet mieszkaniu w koczowniczym miejscu, aby zdecydować, co moim zdaniem będzie najlepsze dla naszej rodziny. To daje mi bardzo wyrazistą metodę określenia, czego naprawdę chcę – a także pewności, gdy już podejmiemy ostateczną decyzję, że jest to rzeczywiście właściwy dla nas wybór .

3. Rozwiązywanie problemów i pokonywanie wyzwań

Nasze życie jest często pełne wyzwań, a świadome sny to wspaniały sposób na odkrywanie nowych sposobów rozwiązywania problemów i pokonywania przeszkód, które stoją między nami a naszymi celami.

Czasami problemy, z którymi mamy do czynienia w życiu są duże, innym razem mogą być niezwykle trywialne i przyziemne, ale zdarzają się na tyle często, że z czasem zaczynają męczyć.

Cały czas korzystam ze świadomych snów jako sposobu na znalezienie nowych rozwiązań problemów. Zamiast leżeć bezsennie całą noc zamartwiając się – właściwie wykorzystuję ten czas, aby dać odpocząć swojemu ciału i pozwolić mojej świadomej eksploracji doświadczać wszelkiego rodzaju twórczych możliwości, które mogą dostarczyć nowych rozwiązań.

4. Komunikacja duchowa

Czy kiedykolwiek chciałeś spotkać swoich przewodników duchowych? Porozmawiać z aniołem?

Usiąść z samym Jezusem Chrystusem? Być może masz bliskich, którzy odeszli i chcesz jak najlepiej wykorzystać sny o wizycie? Dzięki świadomemu śnieniu możesz z łatwością robić wszystkie te rzeczy.

Wiele osób często używa terminu „świadome sny”, aby opisać podróże astralne, ponieważ te dwa stany w pewnym stopniu pokrywają się i mają wiele wspólnych cech. Chociaż istnieje kilka kluczowych różnic.

Czy duchy są prawdziwe? Czy naprawdę potrafisz się z nimi komunikować?Twoje własne duchowe doświadczenie jest wyjątkowe i zachęcam Cię do przeprowadzenia własnej duchowej eksploracji, aby określić w co wierzysz i co jest prawdą.

5. Uzdrawianie emocjonalne i fizyczne

Innym sposobem wykorzystania świadomych snów jest emocjonalne i fizyczne uzdrawianie. Wielu z nas przechodząc przez życie i doświadcza różnego rodzaju traum.

Taka jest niestety natura ludzkiego doświadczenia: cierpienie czyni nas silniejszymi. Chociaż oczywiście nie zastępuje to prawdziwej opieki medycznej w razie potrzeby, może to być świetny sposób na zrozumienie wewnętrznego funkcjonowania ciała, a także na zbadanie przyczyn emocjonalnych, które mogą być powiązane z chorobą lub dyskomfortem.

Może się to wydawać niemożliwe, ale pamiętaj, że każda myśl jest wibracją, a każda wibracja jest energią. Zatem tylko dlatego, że nie możemy łatwo zobaczyć lub dotknąć czegoś w świecie fizycznym, nie oznacza to, że nie jest to rzeczywiste. Większość ludzi zazwyczaj nie widzi fal dźwiękowych, tak jak nie można wyczuć fal świetlnych – jednak dzięki praktyce i uważnej obserwacji, można to zrobić.

Jeśli postukam w bęben i przyjrzę się uważnie szklance wody obok mnie, zobaczę jak woda zaczyna się poruszać. Jeśli wystarczająco długo trzymam rękę w świetle, zacznę odczuwać, że części, które dotykają światła, doświadczają innego wrażenia niż obszary, na które nie świeci światło.

Nasze myśli, uczucia i świadomość są formami energii – to tylko kwestia zbadania, w jaki sposób możemy ją wykorzystać dla dobra naszego własnego życia i innych.

sen astralny

Jak zacząć świadomy sen?

Jeśli chcesz zacząć świadome śnienia, oto co możesz zrobić w 3 prostych krokach.

1. Dowiedz się jak najwięcej

Jest wiele zasobów informacji, które pomogą Ci rozpocząć świadome śnienie.

Istnieje wiele witryn internetowych, na których wiele osób dzieli się swoimi doświadczeniami, wskazówkami i technikami.

W naszym artykule o tym, jak świadomie śnić, znajdziesz opisana tę metodę krok po kroku, którą możesz wypróbować. Im więcej się uczysz i ćwiczysz, tym większe prawdopodobieństwo, że będziesz w stanie rozwinąć swoją świadomość, aby wejść w stan świadomości podczas snu.

2. Zrozum i nagraj swoje sny

Jeśli jeszcze tego nie robisz, zdecydowanie powinieneś zacząć prowadzić Dziennik snów.

Twój dziennik nie musi być niczym skomplikowanym ani wymyślnym. Utworzenie Dziennika snów przy użyciu notatnika, który masz już w domu, jest bardzo proste.

Najważniejsze jest to, aby nabrać nawyku zapisywania swoich snów i zacząć odkrywać, co mogą one znaczyć. Nauczenie się co zapisywać może również pomóc Ci lepiej zrozumieć, jakie symbole są częste i podobne w Twoich snach.

3. Spróbuj medytacji

Kolejną przydatną rzeczą do praktykowania jest medytacja.

Regularna praktyka medytacji zarówno ćwiczy, jak i wycisza umysł. Może to pomóc Twojej świadomości być ogólnie bardziej świadomą, więc oczywiście często nakłada się to również na sferę snu i snów.

Medytacja ma wiele zalet i jako regularna praktyka może być bardzo pomocna w wielu różnych sytuacjach życiowych. Może się okazać, że czujesz się spokojniejszy i możesz łatwo się zrelaksować, a to zawsze jest dobre dla każdego.

Mam nadzieję, że ten artykuł okaże się pomocny w zrozumieniu tego, co jest świadomym snem. Chociaż na początku może się to wydawać nieco zagmatwane, a nawet niemożliwe, zdolność czuwania podczas śnienia jest nie tylko bardzo realna, ale może być również bardzo pomocną techniką, dzięki której możesz poprawić swoje życie.

Oceń sennik

Znaczenie snu Co to jest świadome śnienie?

Opisz swój sen związany z symbolem Co to jest świadome śnienie?

Na bieżąco aktualizujemy i ulepszamy sennik na podstawie snów użytkowników.

Opisz swój sen