spanie w soczewkach kontaktowych

Czy można spać w soczewkach?

Około jedna trzecia wszystkich osób noszących soczewki kontaktowe zasypia bez ich ściągania. Najczęściej budzą się potem z piekącymi oczami. Przyczyną jest zwykle wysuszenie oka, które można załagodzić nawilżającymi kroplami. Niestety, czasami konsekwencje zasypiania w soczewkach mogą być poważniejsze.

Jeśli zdarza Ci się często zasypiać w soczewkach, rozważ zakup specjalnych soczewek dopuszczonych do snu.

Dlaczego nie można spać w soczewkach?

Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) Trusted Source twierdzi, że spanie w soczewkach kontaktowych zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji oka. Poważne infekcje oka mogą prowadzić do uszkodzenia rogówki, zabiegu chirurgicznego, a w rzadkich przypadkach nawet do utraty wzroku.

Należy pamiętać, że infekcje te mogą wystąpić niezależnie od tego, czy nosisz soczewki kontaktowe poprawiające widzenie, czy soczewki ozdobne.

Kto jest zagrożony?

Według naukowców prawie wszyscy. Badania Trusted Source pokazują, że około 85 procent nastoletnich użytkowników soczewek kontaktowych, 81 procent młodych dorosłych użytkowników i 88 procent starszych dorosłych angażuje się w co najmniej jedno zachowanie, które naraża ich na infekcję oka. Najczęściej podejmowane ryzyko to spanie lub drzemanie w soczewkach.

czy można spać w soczewkach

W jaki sposób spanie w soczewkach zwiększa ryzyko infekcji?

Rogówki codziennie stykają się z bakteriami, ale infekcje rzadko atakują oczy. Dzieje się tak, ponieważ zdrowa rogówka jest częścią naturalnej bariery oka, chroniącej go przed zanieczyszczeniami. Aby jednak funkcjonować zdrowo, rogówka potrzebuje zarówno nawilżenia, jak i tlenu.

Kiedy nie śpisz, mruganie sprawia, że Twoje oczy są wilgotne, a przez łzy, które wytwarzasz, może przepływać tlen. Soczewki przylegają do powierzchni oka, znacznie zmniejszając dostęp tlenu i wilgoci. Podczas snu ten spadek staje się jeszcze większy. Bez wystarczającej ilości tlenu – stan zwany niedotlenieniem – komórki rogówki tracą zdolność do skutecznego zwalczania bakterii.

Spanie w soczewkach kontaktowych może spowodować jedną z poważnych chorób oczu, jaką jest bakteryjne zapalenie rogówki.

Bakteryjne zapalenie rogówki to infekcja rogówki, zwykle wywoływana przez Staphylococcus aureus lub Pseudomonas aeruginosa, bakterie występujące w organizmie człowieka i w środowisku. Ryzyko wystąpienia bakteryjnego zapalenia rogówki jest większe, jeśli używasz soczewek kontaktowych o przedłużonym czasie noszenia, a Twój układ odpornościowy jest upośledzony lub masz uraz oka.

Według National Eye Institute zakaźne zapalenie rogówki można zwykle leczyć kroplami do oczu, chociaż w poważniejszych przypadkach kuracja może wymagać leków steroidowych. Nieleczona rogówka może zostać trwale uszkodzona przez infekcję.

Infekcja Acanthamoeba keratitis jest wywołana przez amebę, którą można znaleźć w wielu źródłach wody, w tym w wodzie z kranu, w jacuzzi, basenach, jeziorach i rzekach. Amerykańskie Stowarzyszenie Optometryczne twierdzi, że zapalenie rogówki wywołane akanthamoebą często występuje w tym samym czasie, co bakteryjne zakażenie oka. Tak więc, jeśli przepłukiwałeś swoje soczewki w wodzie z kranu, pływałeś w nich i spałeś w nich, możesz być zagrożony.

Leczenie tego schorzenia wymaga długiego stosowania leczniczych kropli do oczu, a jeśli krople do oczu nie rozwiążą problemu, może być konieczna operacja.

Grzybicze zapalenie rogówki

Naukowcy z Trusted Source odkryli, że grzybicze zapalenie rogówki występuje najczęściej w regionach o łagodnych temperaturach i tropikalnej pogodzie.

Spanie w soczewkach zwiększa ryzyko wystąpienia grzybiczego zapalenia rogówki, ale większość osób, które na nie choruje, doświadczyło jakiegoś urazu oka z udziałem rośliny lub patyka.

Szybkie leczenie jest ważne, ponieważ nieleczone grzybicze zapalenia rogówki może spowodować utratę wzroku w zakażonym oku. Ta infekcja jest jedną z głównych przyczyn ślepoty w Indiach.

Zaśnięcie w soczewkach

A jeśli przypadkowo zaśniesz w soczewkach?

Jeśli zasnąłeś w soczewkach, usuń je jak najszybciej. Jeśli nie możesz ich łatwo usunąć, nie rób niczego na siłę. Umieść kilka kropli sterylnego roztworu w oku, mrugnij i spróbuj ponownie wyciągnąć soczewkę.

Nie noś soczewek kontaktowych przez cały dzień i zwracaj uwagę na to, jak się czują Twoje oczy. Jeśli zauważysz którykolwiek z objawów infekcji, natychmiast skontaktuj się z okulistą.

Oznaki infekcji oka

Zaleca się natychmiastową wizytę u lekarza lub okulisty, jeśli zauważysz którykolwiek z następujących objawów:
• rozmazany obraz,
• wydzielina z oka,
• zaczerwienienie oka,
• nadmierne łzawienie.

Jeśli podejrzewasz, że masz infekcję oka, włóż soczewkę kontaktową do plastikowego pojemnika i zanieś ją do okulisty, aby można było ją przebadać.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji oczu dla osób noszących soczewki

Ponieważ soczewki wchodzą w kontakt z wrażliwymi tkankami gałki ocznej, American Academy of Ophthalmology zaleca przestrzeganie następujących środków ostrożności:

 • Nie pływaj, ani nie wchodź do wanny z hydromasażem, mając założone soczewki.
 • Umyj ręce mydłem i wodą przed zakładaniem i zdejmowaniem soczewek.
 • Płucz i przechowuj soczewki tylko w roztworze do soczewek kontaktowych, nigdy w roztworze soli fizjologicznej lub wodzie z kranu, która nie może zdezynfekować soczewek.
 • Przetrzyj soczewki roztworem dezynfekującym, aby wyczyścić je przed umieszczeniem w pojemniku do przechowywania.
 • Codziennie wymieniaj (nie dolewaj, nie uzupełniaj) płyn dezynfekujący w pojemniku na soczewki.
 • Często wymieniaj soczewki i pojemnik na soczewki – przynajmniej co trzy miesiące. Nigdy nie używaj pękniętego lub złamanego pojemnika.
 • Kiedy podróżujesz, kup specjalne akcesoria do soczewek kontaktowych w podróży. Nie wlewaj roztworu do plastikowego pojemnika, który mógł być narażony na zanieczyszczenia.

Wskazówki dla osób noszących soczewki

 • Spanie w soczewkach kontaktowych jest niebezpieczne, ponieważ drastycznie zwiększa ryzyko infekcji oka. Kiedy śpisz, soczewka nie pozwala Twojemu oku uzyskać tlenu i nawodnienia potrzebnego do zwalczania inwazji bakterii lub drobnoustrojów.
 • Jeśli zasypiasz z soczewkami, zdejmij je tak szybko, jak to możliwe i pozwól oku odzyskać siły przez jeden dzień, zanim ponownie założysz soczewki.
 • Przestrzegaj zasad higieny soczewek kontaktowych, aby chronić się przed infekcją.
 • Jeśli zauważysz jakiekolwiek objawy infekcji, natychmiast udaj się do lekarza, abyś mógł leczyć problem, zanim wystąpią poważne uszkodzenia oka.
5/5 - (1)

Znaczenie snu Czy można spać w soczewkach?

Opisz swój sen związany z symbolem Czy można spać w soczewkach?

Na bieżąco aktualizujemy i ulepszamy sennik na podstawie snów użytkowników.

Opisz swój sen