spanie z psem

Czy spanie z psem jest zdrowe?

Czy pozwalasz swojemu psu spać w Twoim łóżku? Badania wykazały, że nieco mniej niż połowa wszystkich właścicieli zwierząt domowych dzieli łóżko lub sypialnię ze swoim zwierzakiem (może nie każdy się przyznał!).

Prawdopodobnie nie raz jako właściciel psa słyszałeś od innych dobre rady, także te na temat wspólnego spania.

Zapewne słyszałeś, że pies powinien spać na podłodze, w swojej klatce lub na własnym posłaniu. Jednak według ostatnich badań wspólne spanie z psem ma wiele zalet i nie ma się czego wstydzić.

Spanie ze zwierzętami to nie tylko współczesne zjawisko. W rzeczywistości niektóre tradycyjne kultury uważały wspólne spanie ze zwierzętami za korzystne. Na przykład Aborygeni często spali obok swoich psów i / lub dingo, aby zapewnić im ciepło i ochronę przed złymi duchami.

Niestety, współczesna kultura zwykle koncentruje się na negatywnych aspektach wspólnego spania, a nie na korzyściach. To prawda, że wspólne spanie z psem wiąże się z pewnymi problemami zdrowotnymi.

Na przykład alergie ludzkie mogą się nasilać. Istnieje również ryzyko przeniesienia choroby, zarówno z psa na człowieka, jak i z człowieka na psa. Jednak taka transmisja jest rzadka.

Wady spania z psem

Może to również wpłynąć na jakość snu. Wcześniejsze badania wykazały, że właściciele dzielący łóżko ze swoim zwierzakiem zgłaszają większe zaburzenia snu niż osoby, których zwierzęta nie spały w łóżku.

Jednym z czynników, który może wyjaśnić tę różnicę, jest to, że psy śpią wielofazowo i średnio trzy cykle snu / czuwania na godzinę nocną, podczas gdy ludzie śpią jednofazowo (jeden okres snu w cyklu 24-godzinnym). Psy są również wyczulone na dźwięki, nawet podczas snu, co może sprawić, że śpią lżej niż ludzie.

Miejskie mity mówią, że psy dzielą miejsce do spania dla swoich ludzi. Na przykład: Twój pies będzie myślał, że jest dominujący. Chociaż może istnieć związek między dzieleniem łóżka a problemami z zachowaniem, nie wiadomo na pewno, czy wspólne spanie stwarza problem. Na przykład: pies, który dzieli łóżko właściciela może mieć problemy z lękiem separacyjnym.

Jednak czy wspólne spanie spowodowało nadmierne przywiązanie, czy też nadmierne przywiązanie psa spowodowało, że właściciel wpuścił go do łóżka? Czasami problemy są ze sobą niezwiązane, a wspólne spanie po prostu podkreśla już istniejące zachowania problemowe. Na przykład: pies może warczeć i szczekać, aby chronić swoje miejsce do spania na Twoim łóżku. Ale tak naprawdę problem polega na tym, że Twój pies niepotrzebnie broni tego, co uważa za swoje, a nie wspólne.

W przypadku dobrze dostosowanego, grzecznego psa jest mało prawdopodobne, aby spanie w Twoim łóżku lub sypialni przyniosło cokolwiek innego niż zadowolenie psa, pocieszenie i wzmocnienie więzi psa z właścicielem. Ale jeśli Twój pies wykazuje oznaki agresji lub inne problematyczne zachowanie, które jest pogarszane przez wspólne spanie, zapewnij mu własne miejsce do spania. Skonsultuj się z profesjonalnym trenerem, behawiorystą lub weterynarzem.

Korzyści, zalety spania z psem

Pomimo wad wspólnego spania z psem naukowcy wyjaśniają, że tak wielu właścicieli robi to, ponieważ korzyści prawdopodobnie przeważają nad wadami.

Badania wykazały wiele korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego dla właściciela zwierzaka, a wspólne spanie wydłuża czas spędzany razem, potencjalnie zwiększając te korzyści. Na przykład: wspólne spanie może zwiększyć poczucie komfortu i towarzystwa, jakie zapewnia Twój pies.

Spanie razem z psem może również złagodzić niepokój i zapewnić poczucie bezpieczeństwa. Twój lekko śpiący pies zaalarmuje Cię o wszystkim, co niezwykłe, abyś mógł spokojnie odpocząć. Psy są również idealnymi „ogrzewaczami” łóżek, zapewniając ciepło w zimną noc. I wreszcie, nic nie zastąpi budzenia się na widok psa merdającego ogonem.

Badanie wykazało, że chociaż społeczeństwo może obecnie nie postrzegać wspólnego spania z psem w najlepszym świetle, to nie ma potrzeby snuć obaw. Myślę, że Ci z nas, którzy dzielą łóżka i sypialnie z psami, już wiedzą, że wszelkie zakłócenia lub niedogodności są warte spędzenia nocy w ich bliskim towarzystwie.

5/5 - (1)

Znaczenie snu Czy spanie z psem jest zdrowe?

Opisz swój sen związany z symbolem Czy spanie z psem jest zdrowe?

Na bieżąco aktualizujemy i ulepszamy sennik na podstawie snów użytkowników.

Opisz swój sen