zasypianie z telefonem

Czym grozi spanie z telefonem?

Spanie z telefonem nie sprzyja naszemu zdrowiu. Przede wszystkim nie daje spokoju i nie pozwala zasnąć. Ma także wpływ na nasze zdrowie i stan fizyczny organizmu.

Telefon przy łóżku

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) prawie siedem milionów ludzi korzysta z telefonów komórkowych na całym świecie. Trwają badania mające na celu ustalenie, czy używanie telefonów komórkowych odgrywa jakąkolwiek rolę w rozwoju raka.

Rak i bezpłodność

Eksperci z Departamentu Zdrowia Publicznego w Kalifornii ostrzegają, że spanie z telefonem komórkowym blisko głowy może zwiększyć ryzyko raka mózgu. Telefony emitują energię o częstotliwości radiowej, która według niektórych naukowców może zwiększać także ryzyko wystąpienia guzów nerwu słuchowego i gruczołów ślinowych.

Energia o częstotliwości radiowej została również powiązana z mniejszą liczbą plemników i mniejszą ich aktywnością.

Naukowcy nie ujawnili żadnych ostatecznych dowodów, ale ludzie, którzy chcą zmniejszyć ryzyko uszczerbku na zdrowiu, powinni unikać trzymania telefonu komórkowego w pobliżu siebie podczas snu.

Kiedy telefon wysyła sygnały do wieży, fale radiowe przechodzą z anteny telefonu we wszystkich kierunkach, w tym do głowy i ciała osoby śpiącej obok, dlatego jeśli telefon nie jest wyłączony lub nie jest w trybie samolotowym, trzymaj go z dala od łóżka. Ludzie mogliby również zmniejszyć ryzyko raka mózgu, nosząc telefony w torbie lub torebce, a nie w kieszeniach.

Eksperci też uważają, że powinno się ograniczyć lub unikać używania telefonów, gdy mają tylko jeden lub dwa paski zasięgu. Gdy sygnał jest słaby, telefon wysyła więcej energii o częstotliwości radiowej, aby wzmocnić połączenie z wieżami sygnalizacyjnymi. Natomiast korzystanie z bezprzewodowych zestawów słuchawkowych może zmniejszyć ryzyko raka, ponieważ emitują one znacznie mniej energii niż telefony komórkowe.

Innego zdania jest Organizacja Cancer Research UK, która stwierdziła, że jest „bardzo mało prawdopodobne”, aby spanie z telefonami mogło prowadzić do raka, ale potrzebne są dalsze badania w tym kierunku.

telefon przy łózku

Inne zagrożenia spania z telefonem

Istnieją jeszcze inne zagrożenia.

Oto dlaczego powinieneś trzymać telefon w innym miejscu niż łóżko w nocy.

Czy zdarzyło Ci się zasnąć podczas przewijania Insta na smartfonie lub celowo zostawić go na łóżku podczas drzemki? Nie jesteś sam: 44% właścicieli telefonów komórkowych odbyło drzemkę z telefonem obok łóżka, aby upewnić się, że nie przegapili żadnych ważnych połączeń, ani SMS-ów – według Pew Internet Project. Ale chociaż możesz mieć dobre intencje, przytulanie się do telefonu może być niebezpieczne dla zdrowia.

Dlaczego nie powinieneś spać z telefonem?

Możesz podpalić poduszkę! Nastolatek z Teksasu obudził się z powodu zapachu spalenizny. Powód? Jego telefon, który znajdował się pod poduszką, częściowo się stopił i przypalił również prześcieradło i materac. Winna była prawdopodobnie bateria, założona niezgodnie z zaleceniami producenta.

W instrukcji podano również, że istnieje ryzyko pożaru, jeśli gadżet zostanie przykryty pościelą lub innym grubym materiałem. Podsumowując: używaj akcesoriów telefonicznych od oryginalnego producenta i nie zostawiaj komórki na łóżku.

Możesz mieć problem z zaśnięciem lub spokojnym snem. Telefony komórkowe (i tablety, telewizory i inne gadżety z ekranami LED) emitują tak zwane niebieskie światło. Badania sugerują, że może ono hamować produkcję hormonu wywołującego sen, melatoniny i zaburzać nasz rytm dobowy.

telefon w łóżku

Może to być spowodowane tym, że niebieskie światło emituje fale o długościach podobnych do światła dziennego, przez co nasze ciała mogą myśleć, że to dzień. Aby zasnąć, kiedy chcesz (i potrzebujesz), wyłącz wszystkie urządzenia elektroniczne na dwie godziny przed snem. Jeszcze lepiej – trzymaj telefon i laptopa w innym pokoju niż sypialnia.

Telefon jest dziś niezbędnym narzędziem pracy i naszego codziennego funkcjonowania. Powinien jednak ulepszać nasze życie, a nie je komplikować, czy mu zagrażać. Używajmy telefonów rozsądnie, tylko wtedy gdy to konieczne, lepiej też wysłać sms-a niż długo rozmawiać przez komórkę.

5/5 - (1)

Znaczenie snu Czym grozi spanie z telefonem?

Opisz swój sen związany z symbolem Czym grozi spanie z telefonem?

Na bieżąco aktualizujemy i ulepszamy sennik na podstawie snów użytkowników.

Opisz swój sen