spanie nogami do drzwi

Dlaczego nie można spać nogami do drzwi

Pewno nie raz słyszeliście, że lepiej nie spać nogami do drzwi. Dlaczego? Takie przekonanie pochodzi z przesądów i dawnych wierzeń. Podobno za stopy złe duchy mogły wyciągnąć ciało z łóżka i porwać do piekła, więc nie warto było ryzykować.

Przez drzwi łatwo było wejść siłom nieczystym, a ustawienie człowieka w odpowiedniej pozycji ułatwiało im uzyskanie nad śpiącym władzy. Jeśli podczas snu dusza opuszcza ciało (jak wierzono), to mając „przed sobą” drzwi, może przez nie przejść i już nie wrócić.

Spanie nogami do drzwi kojarzy się niektórym współcześnie żyjącym ludziom ze śmiercią. Mówimy, że wyniosą nas nogami do przodu, a więc ułożenie się do snu w tej pozycji – do przodu, czyli wprost do drzwi, nasuwa myśl o szybkiej śmierci. Również w Chinach spanie z nogami na wprost drzwi nazywane jest pozycją trumienną.

Wszystkie te przekonania są oczywiście zabobonami, jednak według Fehg Shui ustawienie łóżka pod drzwiami jest złym pomysłem, bo zakłóca przepływ energii i nie pozwala na wyspanie się.

W rzeczywistości, jeśli ktoś kieruje się własną wygodą i upodobaniami, często zdarza się, że śpimy właśnie w takiej pozycji. Umożliwia ona np. obserwowanie drzwi, co dla niektórych jest ważne i powoduje uspokojenie, poczucie kontroli na tym, co się wokół dzieje.

Oceń sennik

Znaczenie snu Dlaczego nie można spać nogami do drzwi

Opisz swój sen związany z symbolem Dlaczego nie można spać nogami do drzwi

Na bieżąco aktualizujemy i ulepszamy sennik na podstawie snów użytkowników.

Opisz swój sen

Ciekawoski zwiazane z sennikiemLiczby w snach
Liczby w snach mają zazwyczaj bardzo duże znaczenie, ale zazwyczaj też trudno nam jest je zapamiętać, zwłaszcza jeśli pojawiają się w postaci dłuższych kombinacji (a właśnie w takich przypadkach mają największe znaczenie). Jeśli jednak uda nam się zapamiętać jakieś liczby, nie po


Ile spać, żeby się wyspać?
Badania naukowe jasno pokazują, że sen jest niezbędny w każdym wieku. Sen napędza umysł, regeneruje ciało i wzmacnia praktycznie każdy system organizmu. Ile snu naprawdę potrzebujemy, aby uzyskać te korzyści? Zgodnie z wytycznymi National Sleep Foundation zdrowi dorośli potrzebują od 7

Dlaczego czasami nie pamiętamy swoich snów?
To, czy zapamiętamy, co nam się śniło, zależy między innymi od tego, w której fazie snu zostaniemy zbudzeni. Jeśli obudzimy się w tzw. fazie snu paradoksalnego, będziemy pamiętać, że coś nam się śniło, ale czasem możemy pamiętać swój sen, innym zaś razem nie. Zazwyczaj przez 15