spanie nago

Dlaczego warto spać na golasa?

Główny powód, dla którego spanie nago jest dobre, sprowadza się do naturalnego procesu termoregulacji organizmu.

Dlaczego spanie nago jest dla Ciebie dobre?

Co to jest termoregulacja?
Ponieważ ludzie są endotermami, nasz organizm reguluje naszą temperaturę zarówno wewnętrznie, jak i w odpowiedzi na bodźce zewnętrzne. W ciągu dnia mózg reguluje temperaturę ciała, utrzymując ją na poziomie około 98,6 stopnia, z pewnymi wahaniami. Jest to związane z cyklem snu i czuwania. Twoja temperatura spada wieczorem, gdy uwalnia się melatonina, przygotowując Cię do snu.

Opada nadal podczas snu, aż osiągnie najniższy punkt około 6 rano. Następnie, aby energicznie przygotować Cię na dzień, mózg uruchamia produkcję kortyzolu i zaczyna podnosić temperaturę, zanim się obudzisz.

Utrzymanie ciała w chłodzie jest kluczem do cieszenia się nieprzerwanym snem. Kiedy dodajesz do tego piżamę, Twoje ciało ma więcej czynników zewnętrznych, które mogą wpływać na jego temperaturę. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku, gdy piżama zapewnia ciepło, powodując nieprzyjemne nocne poty, które zakłócają sen i budzą.

spanie na golasa

7 Korzyści ze spania nago

Spanie nago ma wiele innych korzyści, takich jak:

1. Poprawa zdrowia narządów płciowych

Wietrzenie narządów płciowych podczas snu jest szczególnie ważne zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet.

Noszenie bielizny zatrzymuje wilgoć, umożliwiając rozwój bakterii i prawdopodobnie powodując infekcję pochwy u kobiet lub swędzenie pachwin u mężczyzn.

Oprócz powstrzymania infekcji, spanie bez piżamy może oznaczać lepszą płodność dla mężczyzn. Według jednego z ostatnich badań 500 par, mężczyźni, którzy spali nago i nosili bokserki w ciągu dnia, mieli plemniki wyższej jakości i 25% mniej uszkodzeń genetycznych niż mężczyźni, którzy codziennie nosili slipy, a w nocy nie spali nago.

2. Szczęśliwsze relacje

Spanie nago jest również dobre dla intymności.

To sprawia, że pary są dosłownie bliżej siebie, a kontakt skóra do skóry uwalnia oksytocynę. Wykazano, że sama oksytocyna obniża ciśnienie krwi i niepokój, jednocześnie wzmacniając układ odpornościowy.

Ludzie, którzy śpią nago, twierdzą, że mają szczęśliwsze związki niż ci, którzy śpią w piżamie lub innym typie odzieży.

3. Piękno

Okazuje się, że piękny sen to rzecz prawdziwa, a spanie nago może mieć z tym coś wspólnego.

Badania pokazują, że posiadanie zbyt dużej ilości materiału lub zbyt dużej wagi może zapobiegać uwalnianiu się HGH, ludzkiego hormonu wzrostu zaangażowanego w naprawę tkanek, budowanie mięśni i spalanie tłuszczu podczas snu.

Niektóre z tych naprawczych czynności obejmują takie cechy, jak skóra i włosy. Twój HGH naturalnie spada w czasie procesu starzenia; nie ma więc potrzeby pomagania mu spaniem w odzieży.

piękno

4. Zmniejszony apetyt

Spanie nago może pomóc schudnąć.

Jak wyjaśniliśmy wcześniej, poziom kortyzolu działa odwrotnie do poziomu melatoniny i rośnie rano, gdy melatonina zanika.

Jeśli jednak sen zostanie przerwany, poziom kortyzolu może być wyższy niż zwykle rano, więc istnieje większe prawdopodobieństwo przejadania się i spożywania zbyt słodkich lub tłustych potraw.

Osoby pozbawione snu zauważają zwiększony poziom greliny i apetyt. Tymczasem głębsze fazy snu uwalniają hormon leptyny, który reguluje apetyt. Aby zapewnić uwolnienie wystarczającej ilości leptyny ważne jest, aby cieszyć się nieprzerwanym snem.

5. Lepsze samopoczucie

Dobry sen to nieprzerwany sen.

Jeśli obudzisz się w nocy z powodu przegrzania, może to zakłócić sen głęboki i REM.

Te regenerujące etapy snu są niezbędne do funkcjonowania poznawczego, regulacji nastroju i przetwarzania pamięci w godzinach czuwania. Im mniej ubrań nosisz, tym będzie Ci chłodniej, co pozwoli Twojemu ciału szybciej zasnąć – i dłużej spać.

6. Więcej werwy

Spanie nago może również zwiększyć aktywność.

Jeśli nosisz piżamę, możesz leniwie i długo odpoczywać w domu. Natomiast jeśli obudzisz się nago, będziesz musiał wstać i od razu iść się ubrać.

7. Oszczędności

Spanie nago jest dobre dla Twojego portfela.

Spanie bez ubrania zapewnia chłód, więc możesz zaoszczędzić na kosztach klimatyzacji w miesiącach letnich. Nie będziesz też musiał wydawać pieniędzy na bieliznę nocną.

wzorce snu

W co się ubrać, jeśli nie chcesz spać nago?

Jeśli nie chcesz spać nago, nie rób tego na siłę. Ważniejsze jest, abyś czuł się dobrze i było Ci wygodnie.

Należy jednak uważać na to, co ubierasz idąc do łóżka. Wybierz piżamę wykonaną z oddychających, lekkich i naturalnych materiałów. Niektóre materiały mają opcje odprowadzania wilgoci, np. jedwab, flanela, czy bambus. Bambus jest również hipoalergiczny i antybakteryjny, dzięki czemu jest dobrą opcją dla alergików.

Unikaj wełny i polaru, które uniemożliwiają krążenie, a także bawełny. Chociaż bawełna jest lekka, źle odprowadza wilgoć.

Upewnij się, że Twoje ubrania są luźne i cienkie, ale nie za luźne, aby nie oplątały Cię w nocy. Jeśli marzniesz w stopy załóż skarpetki, ale tylko bezuciskowe.

5/5 - (1)

Znaczenie snu Dlaczego warto spać na golasa?

Opisz swój sen związany z symbolem Dlaczego warto spać na golasa?

Na bieżąco aktualizujemy i ulepszamy sennik na podstawie snów użytkowników.

Opisz swój sen