dlaczego zapominamy sny

Dlaczego zapominam sny?

Ernest Hartmann, profesor psychiatrii w Tufts University School of Medicine i dyrektor Centrum Zaburzeń Snu w Newton-Wellesley Hospital, wyjaśnia: ZAPOMNIAMY o prawie wszystkich snach zaraz po przebudzeniu.

Nasze zapominanie jest generalnie przypisywane stanom neurochemicznym w mózgu, które występują podczas snu REM, fazy snu charakteryzującej się szybkimi ruchami oczu i snami. Ale to może nie być cała prawda na ten temat.

Być może najbardziej przekonującym wyjaśnieniem jest brak hormonu norepinefryny w korze mózgowej, regionie mózgu, który odgrywa kluczową rolę w pamięci, myślach, języku i świadomości.

Badanie opublikowane w 2002 roku w American Journal of Psychiatry potwierdza teorię, że obecność noradrenaliny poprawia pamięć u ludzi, chociaż jej rola w uczeniu się i przypominaniu pozostaje kontrowersyjna.

Brak noradrenaliny nie wyjaśnia jednak całkowicie, dlaczego tak łatwo zapominamy o snach. Niedawne badania sugerują, że sny leżą na jednej linii z innymi formami funkcjonowania psychicznego, z których wszystkie charakteryzują się aktywnością w korze mózgowej.

Po jednej stronie tej linii jest skoncentrowana, skupiona myśl; sny i wędrówki umysłu leżą po drugiej stronie, a niektóre typy nakładają się na siebie. Koniec snów obejmuje jedne z najbardziej kreatywnych i „dalekich” wędrówek. Tego rodzaju mniej świadomie ukierunkowane myślenie nie jest jednak łatwe do zapamiętania.

działanie snu na mózg

Czy pamiętasz, gdzie wędrował Twój umysł, kiedy rano myłeś zęby?

Ogólnie rzecz biorąc, jesteśmy bardzo dobrzy w zapominaniu rzeczy nieistotnych. W rzeczywistości wiele naszych myśli, nie tylko tych, które mamy podczas snu, jest straconych. Zwykle przypominamy sobie tylko rzeczy, o których myślimy często lub które mają znaczenie emocjonalne – problem, randkę, spotkanie. Rozmyślanie nad ważnymi myślami aktywuje grzbietowo-boczną korę przedczołową (DLPFC), region mózgu ułatwiający zapamiętywanie.

Chociaż większość snów znika, niektóre pozostają. Te sny były tak piękne lub dziwaczne, że przykuły naszą uwagę i zwiększyły aktywność w naszym DLPFC. Zatem im bardziej imponujący jest Twój sen lub myśl, tym większe prawdopodobieństwo, że je zapamiętasz.

Jak zapamiętywać sny?

Nad zapamiętywaniem snów można popracować. Pewnych rzeczy można się wyuczyć, pomaga też zapisywanie zapamiętanych fragmentów snów. Więcej na ten temat przeczytasz w artykułach na temat Dziennika snów.

Oceń sennik

Znaczenie snu Dlaczego zapominam sny?

Opisz swój sen związany z symbolem Dlaczego zapominam sny?

Na bieżąco aktualizujemy i ulepszamy sennik na podstawie snów użytkowników.

Opisz swój sen