Jak zapisywać swoje sny w Dzienniku snów?

Jesteś gotowy, aby zacząć prowadzić Dziennik snów, ale możesz nie jesteś pewien co dokładnie powinieneś zapisać. Jeśli nie masz pewności od czego zacząć, to w tym artykule znajdziesz kilka pomysłów jak to zrobić.

Po co zapisywać sny w Dzienniku snów?
-Będziesz bardziej świadomy uczuć i doznań, które odczuwałeś we śnie.
-Będziesz mógł spojrzeć wstecz na dawniejsze sny i szukać wzorców i powtarzających się tematów.
-Będziesz mieć bardziej szczegółowy opis snu, który pomoże Ci stworzyć dokładniejszą interpretację.
-Pomoże Ci to ćwiczyć lepsze zapamiętywanie snów.

10 wskazówek dotyczących zapisywania snów w Dzienniku

Kiedy budzimy się wspominając sen ważne jest, abyśmy zapisali go tak szybko jak to możliwe, póki sen wciąż jest świeży w naszej pamięci. Takie postępowanie pomoże nam o nim pamiętać i wrócić do niego, gdy będziemy mieli czas na zinterpretowanie jego znaczenia. Będzie też możliwość przejrzeć później wszystkie zapisane sny aby sprawdzić, czy są jakieś powtarzające się wzorce.
Chociaż tak naprawdę nie ma „złego” sposobu zapisywania snów, to istnieje kilka wskazówek dotyczących tworzenia Dzienników snów, które mogą znacznie to ułatwić!

10 rzeczy do zrobienia, aby spisać sen:

1. Nie martw się chronologią snu. Spisz wszystko co pamiętasz. Jeśli chcesz, możesz później wrócić do notatki i przepisać sen chronologicznie. Najważniejsze jest to, aby jak najszybciej uchwycić swoje myśli i zapamiętać jak najwięcej szczegółów.

2. Podczas pisania nie próbuj myśleć o tym co znaczy sen, nie analizuj go. Tylko pisz!!!!

3. Używaj szczegółowego języka: kolorów, faktur, nastrojów, emocji, uczuć, myśli. W razie potrzeby najpierw pomiń szczegóły, a później dodaj je, gdy będziesz mieć szansę upewnić się, że nie pominąłeś niczego innego, co mogłoby być ważne.

5. Nie martw się o poprawność, gramatykę, czy ortografię. Pisz skrótami, jeśli to konieczne. Zawsze możesz później przepisać sen, aby miał sens!

6. Zapisz wszystkie uczucia i emocje, jakie czułeś podczas snu. Będą one bardzo ważne przy jego interpretacji. 

7. Pisz, gdy sen jest „świeży” w Twojej pamięci. Myślisz, że zapamiętasz go i spiszesz później – nie zawsze to się udaje! Postaraj się wygospodarować 5–10 minut każdego ranka po przebudzeniu, aby zapisywać sny.

9. PAMIĘTAJ: lepiej napisać 2 zdania niż nic i zapomnieć o wszystkim. Jeśli nie pamiętasz wszystkich szczegółów – w porządku. Możesz przypomnieć je sobie później, w ciągu dnia.

10. Zwróć uwagę na ludzi, miejsca i przedmioty – często są to kluczowe elementy określające znaczenie snu.

Inne rzeczy do odnotowania w Dzienniku snów:
– Data wpisu – będzie pomocna podczas przeglądania wzorców i powtarzających się tematów oraz ich związku z życiem na jawie.
– Tytuł – często tytuł powie Ci tyle samo o śnie co szczegóły i symbole! Pomaga również w lepszym zapamiętywaniu.
– Notatki – Jakie wydarzenia dzieją się w Twoim życiu? Jaki był Twój nastrój przez ostatnie kilka dni? Robienie notatek także na temat tego, co dzieje się na jawie, może pomóc Ci rozpoznać wzorce w snach.
– Obrazki – czasami rysowanie obrazków pomaga lepiej przypomnieć sobie sen, zwłaszcza jeśli śniłeś o jakimś wynalazku lub określonej scenie. Zilustrowanie swoich snów może pomóc Ci lepiej zrozumieć co one znaczą, zwłaszcza jeśli jesteś ‘wzrokowcem”. Nie jesteś artystą? Wszystko, co możesz narysować to figury z patyczków? W porządku – nikt nie będzie oceniał Twojej pracy. Szkic służy wyłącznie do celów informacyjnych i interpretacyjnych {chociaż wielu kreatywnych ludzi uznało to za wspaniałe źródło inspiracji dla pomysłów, które można zastosować również w życiu na jawie!}

Wykonanie tych czynności znacznie ułatwi późniejszą interpretację snów. Wymaga to trochę praktyki, ale kiedy już zrobisz z tego nawyk przekonasz się, że jesteś w stanie zrobić to szybko, w ciągu zaledwie kilku minut każdego ranka.

Oceń sennik

Znaczenie snu Jak zapisywać swoje sny w Dzienniku snów?

Opisz swój sen związany z symbolem Jak zapisywać swoje sny w Dzienniku snów?

Na bieżąco aktualizujemy i ulepszamy sennik na podstawie snów użytkowników.

Opisz swój sen