Kwarantanna a sny

Czy Twoje sny zmieniły się podczas kwarantanny? Czy śniłeś więcej, czy mniej? Czy miałeś więcej koszmarów, czy może spokojniejszych snów?

Jedną z funkcji snów jest kompensacja. Zastanów się, jaki miała wpływ na Twoje sny w tym wyjątkowym okresie pandemii.

Czym jest rola kompensacyjna snów?

Kompensacja powoduje regulowanie i równoważenie naszej energii psychicznej, gdy świadoma postawa staje się zachwiana lub gdy umysł jest przemęczony, co powoduje  naruszenie równowagi i zdrowia psychicznego.

Z tego powodu często zdarza się, że podczas kwarantanny, gdy aktywność zewnętrzna jest zmniejszona, zwiększa się aktywność wewnętrzna. A to oznacza między innymi, więcej snów. Może również wystąpić zaostrzenie lęku i stresu, które mogą bezpośrednio wpływać na jakość snu, a nawet generować bezsenność.

W tym celu niektóre praktyki relaksacji, oddychania i medytacji mogą pomóc w powrocie do normalnego rytmu snu. Psychoterapia i leki są wskazane w cięższych przypadkach.

Sny w kwarantannie a zdrowie psychiczne

Każdy ma sny, choć nie każdy je pamięta po przebudzeniu, czasem mogą być znakiem ostrzegawczym, który należy zbadać. Ważne jest, aby rozróżnić, czy niepamiętanie snu wynika z powodu problemu neurologicznego lub ciężkiej choroby, czy np. zmęczenia.

sny po kwarantannie

Dlaczego nie pamiętamy snów?

Stosowanie leków, alkoholu, skrajne zmęczenie mogą utrudniać pamiętanie snów, ale to nie znaczy, że w ogóle nie śnimy. Większość ludzi zapamiętuje po przebudzeniu swoje sny. Zwracanie na nie uwagi jest bardzo zdrowe i pożądane, nawet w przypadku tzw. koszmarów, które jakkolwiek nieprzyjemne, mogą dostarczać cennych informacji o tym, jak funkcjonujemy psychicznie i nierzadko fizycznie. Na przykład osoba, która jest chora i ma gorączkę, może wyśnić symbole reprezentujące ten stan, takie jak ogień, ognisko, piekarnik lub przeciwstawne, które kompensują stan fizyczny i przynoszą ulgę, takie jak zimne miejsce, np. jaskinia lub symbolizujące orzeźwienie, np. oaza na środku pustyni.

Oczywiście nie oznacza to, że każdy kto wyśni te symbole będzie miał gorączkę, ale oznacza, że mogą wystąpić senne reprezentacje stanów organicznych.

Symbole snów nie powinny być analizowane poza kontekstem życia danej osoby, ponieważ dla każdego ten sam symbol może mieć różne znaczenia.

Wpływ pandemii na sny

Dla wielu osób kwarantanna jest bardzo stresująca. Izolacja, trwając kilka tygodni i strach przed pogorszeniem stanu zdrowia, powodują stany depresyjne i lękowe. Nagle cały świat i codzienne życie stają się zupełnie inne, a głowę zaprząta myśl o tym, kiedy sytuacja się zmieni a życie wróci do normy.

W okresie pandemii stres i obawy towarzyszą większości z nas na każdym kroku.

Najprostsze czynności, takie jak spacery, interakcje społeczne, zakupy, wizyta u krewnego lub pójście do apteki stają się ryzykowne i dla wielu są źródłem wielu zmartwień i niepokoju. Doniesienia o cierpieniu, chorobach i śmierci dominują życie medialne. Niepewność co do przyszłości zwiększa poczucie stresu.

Istnieje również grupa osób, które czują się lepiej w okresie izolacji, bo nie muszą często wychodzić z domu, mogą w nim pracować i rzadziej spotykają się z innymi, co pozwala im odpocząć od codziennych zajęć i zabiegania.

Zarówno w jednej grupie, jak iw drugiej, sny wydają się znacznie częstsze w okresie pandemii niż poza nią.

kwarantanna izolacja

Izolacja w snach

Często pojawiają się w tym czasie w snach symbole, które mogą łagodzić poczucie izolacji i samotności, szczególnie u tych, którzy mieszkają samotnie.

Sny, w których pojawiają się ludzie, bliscy, przyjaciele, kontakty z nimi mogą pojawić się jako sposób na złagodzenie dyskomfortu generowanego przez sytuację.

Innym symbolem dość powszechnym w snach z tego okresu są więzienia, a czasem tortury fizyczne lub psychiczne, zwłaszcza jeśli kwarantanna odbywa się z kimś, z kim nie ma się dobrych relacji. Bycie uwięzionym w jakiejś przestrzeni może pokazać, jak bardzo ta sytuacja wpływa na psychikę danej osoby.

Poczucie uwięzienia jest dla każdego czymś negatywnym, uciążliwym, ale ruch w tej przestrzeni może być wyzwalający dla umysłu. Taniec, pisanie, rzemiosło, uprawa roślin, śpiew tworzą przestrzenie ulgi psychicznej, które mogą pomóc rozładować negatywne emocje.

Strach przed wirusem

Niektórzy ludzie zgłaszali sny, w których boją się zarażenia wirusem. To co przeżywają na jawie, przeżywają też we śnie. Wychodzą z domu bez masek lub odpędzają od siebie innych ludzi z obawy przed zarażeniem się. Niektórzy nawet obawiają się dotykać przedmiotów. Sen odzwierciedla rzeczywistość i w pewnym sensie wzmacnia potrzebę opieki. Może jednak również zwiększać poziom lęku szczególnie u osób, które nie mogą zachować dystansu społecznego, bo np. pracują z innymi ludźmi.

Inny rodzaj snów, który pojawia się w tym okresie, to sny prześladowcze, w których śniący musi uciec lub poradzić sobie z postaciami lub przedmiotami, które go prześladują. Takie sny mogą służyć jako rodzaj ostrzeżenia, np. zachęcają do przestrzegania zasad dezynfekcji lub dystansu.

Strach przed zachorowaniem, śmiercią lub utratą bliskich może skutkować przedstawieniami sennymi, które oznaczają ryzyko, utratę przedmiotów, śmierć ludzi i zwierząt, szczególnie dla tych, którzy są stale narażeni na wirusa, żyją z osobami zarażonymi, wracają do zdrowia lub doświadczyli śmierci kogoś, kto mieszkał w pobliżu.

Emocje w snach na kwarantannie

Zamknięcie i brak kontaktu społecznego wzmacniają ruch introspekcyjny, emocje stają się silniejsze i często niekontrolowane. W tej sytuacji powszechne są sny o wodzie.

Sny o dużych ilościach wody (tsunami, powódź, utonięcie) mogą pojawić się w celu rozładowania wewnętrznej presji, która wynika z potrzeby ekspresji emocjonalnej. Wówczas ważne jest, aby szukać kontaktów, nawet wirtualnych, z przyjaciółmi lub ludźmi zaufania, aby zreorganizować myśli, zyskać wsparcie, pocieszenie, odzyskać świadomość istnienia kogoś, kto jest wsparciem.

Również przebywanie z samym sobą może być korzystne i owocne. Bardziej świadomy kontakt z własnymi przemyśleniami może być lekiem na rozregulowane emocje.

5/5 - (1)

Znaczenie snu Kwarantanna a sny

Opisz swój sen związany z symbolem Kwarantanna a sny i otrzymaj darmową interpretację.

Na bieżąco aktualizujemy i ulepszamy sennik na podstawie snów użytkowników. Pamiętaj aby napisać jak najwięcej symboli które pojawiły się w Twoim śnie. Przeczytaj artykuł : Jak najlepiej opisać swój sen przeznaczony do interpretacji

Opisz swój sen