sennik ogień

Ogień

We śnie ogień ma bardzo niejednoznaczne znaczenie. Choć jest synonimem chaosu i braku kontroli, ma też swoją pozytywną stronę – reprezentuje energię życiową, intensywność i przemianę.

Sennik ogień

Od zarania dziejów ogień był niezbędnym elementem egzystencji, dlatego symbolizuje życie i jego wszelkie przejawy. Sen o ogniu może zwiastować nadejście gorącej namiętności, a może również wskazywać na obsesję na punkcie kogoś lub uzależnienie od czegoś. Może również mówić o intensywnych emocjach, twórczej pasji lub silnym pożądaniu seksualnym. 

Sen o ogniu zawsze reprezentuje naszą emocjonalną stronę, skłaniając nas do zachowania samokontroli nad naszymi pasjami i pragnieniami. 

ogień sennik

Płomień

Płomień widziany we śnie jest zwykle zwiastunem nieszczęścia, ale jeśli nie dosięgnął Ciebie jest to znak, abyś opanował swoją zazdrość. 

Jeśli widziałeś we śnie płomień, który ma tendencję do gaśnięcia, poczujesz się rozczarowany osobą, której ufasz. Jeśli płomień był bardzo silny i żywy, Sennik radzi kontrolować swój temperament.

Ogień w dzień

Widok płonącego ognia w ciągu dnia we śnie zwykle wskazuje na wprowadzające w błąd sytuacje, kłamstwa. Zastanów się nad tym co słyszysz i widzisz, nie podejmuj decyzji szybko i bez namysłu.

Ogień w nocy

Jeśli we śnie widziałeś ogień w nocy, oznacza to bogactwo i mądrość. Sennik zapowiada Ci poprawę warunków życia. Musisz jednak cały czas kierować się zdrowym rozsądkiem.

Pożar

Jeśli widzisz we śnie, że coś płonie, Sennik tłumaczy sen jako znak, żejakiś problem wymyka Ci się spod kontroli. Poświęć więcej czasu sobie, uporządkuj pomysły i podejmij właściwą decyzję.

Jeśli we śnie ratowałeś rzeczy przed pożarem, może to wskazywać na próbę zachowania pewnych cech i nawyków, które należy zmienić. Konieczne jest ich porzucenie, by ruszyć do przodu. 

Jeśli we śnie ogień spala wszystko wokół Ciebie, całkowicie wymykając się spod kontroli, to dobry znak. Taki sen symbolizuje przemianę Twojej świadomości. Uspokój się, spróbuj racjonalnie przeanalizować to, co się dzieje i zaakceptuj te zmiany. Niekontrolowany pożar może być związany z kreatywnością, którą należy ukierunkować.

Jeśli jest ogień, ale go nie widzisz, jest to znak duchowego oczyszczenia. Nowy początek życia. Ale może on również wskazywać, że nie doceniasz ryzyka związanego z jakąś aktywnością, w którą się angażujesz. Jeśli nie czujesz strachu lub ogień jest pod kontrolą albo na ograniczonym obszarze, sen może wskazywać na przemianę. 

Widzenie płonących dóbr materialnych może oznaczać problemy, które Cię trapią. Może być również symbolem złości, goryczy. Ogień w snach może być odzwierciedleniem strachu przed stratą, na którą nie masz wpływu.

Inne znaczenie snu sugeruje, że cierpisz lub będziesz cierpieć z powodu nieodwzajemnionej miłości. Może też oznaczać, że doznasz rozczarowania ukochaną osobą.

Podłożyć ogień (rozpalić, podpalić)

Znaczenie snu wskazuje na chęć zniszczenia czegoś, także własnych planów, osiągnięć, może więc oznaczać samozniszczenie. Inna interpretacja snu może wskazywać na chęć rozpoczynania nowych projektów. Podpalenie również może sugerować Twoją moc do pokonywania przeszkód, które pojawiają się na Twojej drodze do celu.

Rozpalenie ognia we śnie to pewność, że przeżyjesz ciekawą i intensywną przygodę miłosną. Sen można także tłumaczyć jako tłumienie gniewu.

znaczenie snu ogień

Ogień w domu

Jeśli widzisz we śnie pożar własnego domu może to być znak, że tracisz rozum w jakiejś sytuacji w swoim życiu. Widzenie płonącego domu we śnie oznacza utratę stabilności emocjonalnej lub psychicznej. 

Inne znaczenie snu wskazuje na opór wobec zmian, jednak to w transformacji pojawia się szansa na poprawę więc przestań się opierać i wykorzystaj ten moment, aby nadać swojemu życiu nowy kierunek.

Ogień jest żywiołem transformującym, niszczącym i rewitalizującym, co wskazuje na to, że po zniszczeniu wszystkiego co złe, osiągniesz szczęście.

Jeśli śniło Ci się, że Twój dom się pali, to także oznaka zazdrości: ktoś próbuje utrudnić Ci życie zawodowe, uważaj na współpracowników.

Sen o ogniu w górnej części domu to znaczy, że powinieneś zwrócić uwagę na umiejętność kierowania własnymi emocjami i namiętnością. Szukaj trwałej miłości, trwałego związku.

Jeśli we śnie dom został odbudowany po pożarze to znak, że pokonasz problemy.

Człowiek w ogniu

Znaczenie snu wskazuje, że ktoś pożąda czegoś, co jest Twoje, materialne lub duchowe. Jeśli śniłeś o osobie w ogniu, może to być ta osoba, która Ci czegoś zazdrości.

Jeśli śniłeś, że Ty płoniesz oznacza to, że jesteś chciwy, co wpływa negatywnie na bieg Twojego życia.

Ogień w mieście (miasto w ogniu)

Jeśli we śnie widzisz miasto w ogniu to znak, że Twój związek wypala się.

Jeśli ogień ogarnie całe miasto, może to oznaczać, że relacje zostaną zniszczone.

Pożar samochodu

Sen o płonącym samochodzie jest bezpośrednio związany ze stratami materialnymi. Ubezpiecz się, pilnuj swoich rzeczy, zamykaj mieszkanie na klucz, nie opowiadaj innym o tym co posiadasz. Sen może zapowiadać także niezależne od Ciebie straty, np. związane z sytuacją na rynku.  

Krąg ognia

Ogień, który otacza ludzi wskazuje na silne więzi między nimi. Oznacza to, że łączy was coś szczególnego. Spróbuj zapamiętać kogo widziałeś we śnie. Sen może dotyczyć różnych relacji.

Ogień w kominku

Rozpalenie ognia w kominku we śnie oznacza romans, a wygrzewanie się przy kominku zwykle zapowiada zyski. Sen może zapowiadać także spokojne, harmonijne życie rodzinne.

Ogień w piecu

Sen zapowiada, że zajmiesz się teraz sprawami rodzinnymi. Więcej czasu poświęcisz najbliższym, co wpłynie pozytywnie na rodzinne więzi. Może nawiążesz kontakt z kimś, od kogo odsunąłeś się lub z kim nie kontaktowałeś się przez dłuższy czas. Sen może oznaczać także narodziny dziecka.

sen o ogniu

Ogień w lesie

Sen zapowiada najczęściej szczęście i powodzenie w miłości. Można zinterpretować go także jako sygnał, że jesteś kochany przez bliskie osoby.

Podziwiać ogień

Kiedy podziwiasz ogień, sen może oznaczać płonącą miłość. Może też być sygnałem, że przed Tobą romantyczne spotkanie lub poznasz ciekawą osobę.

Gasić pożar (ogień)

Sen wskazuje na złamane serce, jest oznaką niezadowolenia z miłości lub wypalenia uczucia u jednego z partnerów. Jeśli zależy Ci na tej relacji, jak najszybciej zabierz się za jej ratowanie.

Poparzyć się ogniem

Jeśli we śnie poparzyłeś się ogniem to znaczy, że Twój temperament wymyka się spod kontroli. Zastanów się nad swoimi czynami, bo mogą poprowadzić Cię na bezdroża.

Ogień i dym

Jeśli we śnie widziałeś ogień i dym, Sennik radzi: Przygotuj się na dobry okres w Twoim życiu. Czeka na Ciebie czas spokoju i obfitości.

Jeśli wraz z ogniem pojawił się dym Sennik przekonuje, że lepiej być przygotowanym na złe wieści lub kłopoty finansowe.

Jeśli dusisz się od dymu, jest to oznaka konfliktów w Twoim związku.

Ogień i woda

Sennik tłumaczy taki sen jako znak, że w Twoim życiu nadchodzą duże zmiany. Mogą to być burzliwe chwile, po których odbudujesz swoje życie na nowo.

Sen może oznaczać także oczyszczenie, duchowe odrodzenie. Może być też symbolem końca burzliwego romansu. To także zapowiedź spokoju po przebytych zdarzeniach.

Podsumowanie : znaczenie snu ogień

 • Płomień – kontroluj swój temperament
 • Ogień w dzień – uważaj na kłamstwa
 • Ogień w nocy – kieruj się zdrowym rozsądkiem
 • Pożar – jakiś problem wymyka Ci się spod kontroli
 • Podłożyć ogień (rozpalić, podpalić) – maszmoc do pokonywania przeszkód na drodze do celu
 • Ogień w domu – brakuje Cistabilności emocjonalnej lub psychicznej
 • Człowiek w ogniu – ktoś pożąda czegoś, co jest Twoje
 • Ogień w mieście (miasto w ogniu) – Twój związek wypala się
 • Pożar samochodu – uważaj na swoje rzeczy
 • Krąg ognia – są ludzie, z którymi masz szczególną więź
 • Ogień w kominku – przed Tobą spokojne rodzinne życie
 • Ogień w piecu – poświęcisz się rodzinie
 • Ogień w lesie – będziesz miećpowodzenie w miłości
 • Podziwiać ogień – przeżyjesz gorącą miłość
 • Gasić pożar (ogień) – Twój związek się wypala
 • Poparzyć się ogniem – panuj nad temperamentem
 • Ogień i dym – czeka Cię czas spokoju i obfitości
 • Ogień i woda – w Twoim życiu nadchodzą duże zmiany

znaczenie snu ogień

Znaczenie snu ogień

Ogień to potężny żywioł o niszczycielskiej sile, który jest w stanie zniszczyć cały dobytek naszego życia, dlatego zwykle w naszych snach budzi w nas obawy, zwłaszcza jeśli pojawia się w postaci wielkich płomieni.

Sen o ogniu
Sen o ogniu

Poza tym uosabia też oczywiście światło i ciepło, jednak w snach najczęściej kojarzymy go z zagrożeniem, rzadziej z ciepłem domowego ogniska. Poza tym ogień rzadko pojawia się w naszych snach jako motyw neutralny czy pozytywny, najczęściej jest nacechowany negatywnie, choćby z tego względu, że towarzyszą mu gwałtowne wydarzenia, które budzą w nas obawy, nawet jeśli ogień nie zagraża nam w sposób bezpośredni.

Zazwyczaj też śni nam się, że uciekamy przed ogniem, który stale się do nas zbliża lub też jego promienie trawią to, co jest dla nas ważne.

Czasem we śnie staramy się ugasić ogień albo podkładamy go i cieszymy się na widok płomieni pochłaniających coraz większy obszar i z kolei tego rodzaju sny mogą w nas wywoływać obawy co do drzemiących w nas niebezpiecznych czy dziwnych skłonności, których jeszcze nie odkryliśmy.

W najbardziej dramatycznej wersji snu o ogniu w płomieniach ginie bliska nam osoba lub sami płoniemy. Czasami jednak ogień we śnie nie stanowi dla nas zagrożenia, a jedynie śni nam się na przykład, że wpatrujemy się w płomienie jak zahipnotyzowani i z kolei taki sen zwykle wprawia nas w stan dezorientacji, ale mamy też wrażenie, że musiało to znaczyć coś ważnego.

Możemy również grzać się przy ogniu, co napawa nas błogością i poczuciem bezpieczeństwa, jednak tego rodzaju sny zwykle zdarzają nam się rzadziej niż te nacechowane negatywnie.

Interpretowanie snów o ogniu

Ogień we śnie można utożsamiać z mocą boską, oczyszczeniem, a także płodnością i siłami witalnymi. Jest też symbolem słońca oraz pierwiastkiem męskim, kojarzącym się z pierwotnymi instynktami i agresywną siłą męską.

Skojarzyć możemy go również z wszelką intensywnością, wściekłością, niszczycielską siłą, ale i przekształceniem w nowe, energią i pasją.

ogień w snach

Jeśli śni nam się ogień i na jawie nigdy nie doświadczyliśmy jego niszczycielskiej siły, interpretując sen, przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę to, jakie we śnie ogień wzbudza w nas uczucia i czy są to emocje negatywne, pozytywne czy też wypośrodkowane.

Ważna jest też nasza reakcja, czyli działania, jakie podejmujemy, czy to próbując ugasić, czy też podsycając ogień, czy jakiekolwiek inne czynności. Istotne jest również to, co trawi ogień w naszym śnie, bowiem nawet przedmioty czy obiekty, które na pierwszy rzut oka mogą nie mieć dla nas żadnego znaczenia, mogą okazać się w jakiś sposób skorelowane z naszym życiem.

Kiedy w naszym śnie pojawia się ogień, może to oznaczać, że na jawie tłumimy w sobie jakiś wielki stres, być może na skutek nagromadzenia się w naszym życiu problemów, z którymi nie do końca sobie radzimy. Może to też być znak, że tłumimy w sobie jakieś intensywne emocje i obawiamy się, że kiedyś już nie będziemy w stanie utrzymać ich na wodzy i wyrwą się spod naszej kontroli.

Gdy śni nam się, że płoniemy, jest to znak, że na jawie stawiamy sobie ograniczenia, które nas zniewalają, bo nie pozwalamy sobie na poddanie się pasji, namiętności czy jakimś uczuciom.

Gdy śni nam się, że widzimy wielki słup ognia na niebie, oznacza to, że podświadomie zdajemy sobie sprawę z tego, że nadchodzi dobry dla nas czas i niebawem w naszym życiu będzie miało miejsce jakieś bardzo szczęśliwe dla nas wydarzenie.

Gasnący ogień pojawiający się w naszym śnie to sygnał, że boimy się, że spotka nasz gorszy okres pod względem finansowym i jednocześnie jest to sygnał od naszej podświadomości, byśmy już teraz zaczęli oszczędzać i przygotowywać się na nadejście chudych czasów.

Jeżeli we śnie wpatrujemy się w płonący ogień, oznacza to, że w naszej podświadomości istnieje bardzo żywe pragnienie zdobycia przez nas wyższego poziomu samoświadomości.

Jeśli we śnie zostaliśmy spaleni przez ogień, oznacza to, że bardzo wstydzimy się lub odczuwamy poczucie winy z czegoś, co wydarzyło się w naszym rzeczywistym życiu, choć być może odbywa się to tylko na poziomie naszej podświadomości, bo staramy się tłumić w sobie te uczucia.

Gdy śni nam się płonąca osoba, którą na jawie znamy, może to oznaczać, że na jawie niedawno ktoś nas zdradził lub też znajdujemy się obecnie w sytuacji, być może jakiejś relacji, ale niekoniecznie, która powoduje, że stoimy w miejscu i nie mamy szans na dalszy rozwój i postęp.

Interpretowanie snów o ogniu według Freuda

Freud uważał, że sny o ogniu nawiązują do nocnego moczenia się, co miało miejsce w okresie dzieciństwa osoby śniącej.

Interpretowanie snów o ogniu według Junga

Jung uważał, że ogień pojawiający się we śnie to znak, że już niebawem w życiu osoby śniącej zagości jakaś ważna przemiana, najprawdopodobniej związana z tym, że doświadczy ona pewnego duchowego przebudzenia i będzie to miało wielkie skutki dla jej egzystencji.

sen o ogniu

Sen o ogniu

Znaczenie snu o ogniu

Transformacja

Kiedy śnimy o czymś destrukcyjnym, takim jak ogień, często jest to symbol przemiany i transformacji (coś spalone w pożarze nie jest już w pierwotnej formie, często całkowicie nie do poznania). Kiedy śnisz o czymś w ogniu, nawet o sobie w ogniu, może to oznaczać, że doświadczasz znaczącego wydarzenia w swoim życiu, które bardzo Cię zmieni.

Znaczenie snu ogień
Znaczenie snu ogień

Pasja: silne uczucia

Często kojarzymy ogień z pasją, dotyczy to uczuć, miłości, relacji, zaangażowania w każdej dziedzinie życia.

Siła

Sny o ogniu mogą być również symbolem siły. Może to oznaczać silne uczucia, ale też siłę w Twoim życiu, która pomoże Ci osiągnąć swoje cele i aspiracje.

Uwalnianie energii i emocji

Wiele osób praktykuje ceremonie uwalniania za pomocą ognia, co symbolizuje ostateczną transformację i zmianę, odejście od tego, co było. Jeśli uwalniasz wiele emocji lub posiadasz wiele uczuć, które mogą wymagać uwolnienia, często ogień pojawia się we śnie.

Nauki duchowe

Ogień może być symbolem Ducha Świętego w naukach katolickich – lub symbolem ognia i siarki, czyli diabła.
Jako symbol Ducha Świętego przypomina nam, abyśmy pomyśleli o płonącym krzak na górze Synaj, z którego Bóg przemawiał do Mojżesza – to symbol siły wiary i wyższej mocy. Jako symbol diabła przestrzega przed pokusą, chodzeniem na skróty, oszukiwaniem innych i samego siebie.

Własny dom w ogniu

Dom we śnie często symbolizuje samego siebie. Zwróć uwagę na to, jak się czujesz we śnie – czy tak, jakby rzeczy wymknęły się spod kontroli, czy miałeś poczucie podniecenia, ciekawości?

Pożar lasu

Pożar może symbolizować Twoje uczucia, gdy są one bardzo intensywne i poza kontrolą, może też oznaczać, że obawiasz się gwałtownych uczuć, emocji.

Mały płomień

Jeśli widzisz we śnie mały płomień może to być symbol znalezienia wewnętrznej iskry – czy rozpoznajesz swoje prawdziwe pasje w życiu? Być może szukasz znaku nadziei?

Płomienie świec

Jeśli śnisz o zapaleniu świecy może to oznaczać, że szanujesz coś lub kogoś z przeszłości i jesteś wdzięczny za doświadczenia lub wyciągnięte wnioski. Świeca często może być oznaką uwolnienia. Kolor świecy może mieć pewne znaczenie, ponieważ świece są często używane w religii i medytacji.

Ognisko

Ogniska są miejscem spotkań towarzyskich i relaksu. Jeśli śnisz o ognisku z grupą przyjaciół może to oznaczać, że czujesz duchowy związek z tymi ludźmi.

Spalony

Choć sen o spaleniu może wydać Ci się nieco przerażający, tak naprawdę może oznaczać, że jesteś w trakcie odkrywania nowych rzeczy i martwisz się, że możesz się rozczarować lub ponieść straty w wyniku nadchodzących zmian.

Chodzenie po rozżarzonych węglach

Możesz czuć się tak jakbyś był testowany przez kogoś w swoim życiu. Może to być znak od wyższego ja, aby przypomnieć Ci, że masz wszystko czego Ci potrzeba, aby osiągnąć swoje cele i rzeczy, które mogą wydawać się niemożliwe do osiągnięcia dla innych.

Gotowanie nad ogniem

Gotowanie nad ogniem jest znakiem, że jesteś w trakcie tworzenia. Możesz myśleć o sposobach osiągnięcia celu, szukać kreatywnych rozwiązań, rozwijać swoje pasje.

Sennik mistyczny ogień

Znaczenie snu o ogniu w senniku mistycznym

Czy śniłeś o ogniu lub płomieniach? Ogień może zdarzyć się w naszych snach w wielu różnych sytuacjach i może być bardzo wieloznacznym symbolem.

 • Jeśli we śnie widzisz jasny płomień ognia, jest to znak, że bardzo kochasz swoich bliskich, z wzajemnością.
 • Ogień z dużą ilością dymu zapowiada, że niebawem w Twym życiu będzie miało miejsce jakieś nieszczęście.
 • Jasny ogień zwiastuje dla Ciebie spokojne życie rodzinne i ciepło domowego ogniska.
 • Ogromny ogień to zwiastun czekającego Cię poważnego sukcesu.
 • Jeśli we śnie widzisz lub rozniecasz ogień w polu, zapowiada to, że wkrótce zawrzesz z kimś długoletnią przyjaźń.
 • Gdy śnisz, że tańczysz wokół ogniska albo przyglądasz się, jak inni tańczą, jest to znak, że wkrótce czeka Cię jakiś wesoły, przyjemny wypad.
 • Dotykanie ognia zapowiada dla Ciebie niedostatek.
 • Kiedy we śnie sparzyłeś się ogniem, jest to znak, że nadchodzą ciężkie dla Ciebie czasy.
 • Jeśli wpadłeś w płomienie, możesz spodziewać się, że niebawem poniesiesz jakieś straty.
 • Gdy widzisz ogień w piecu albo na palenisku, zapowiada to, że wkrótce będziesz miał dzieci lub jeśli już je masz, doznasz za ich sprawą wielkiej radości.
 • Jeśli we śnie widzisz dom zajęty ogniem, zwiastuje to dla Ciebie wielkie szczęście rodzinne.
 • Wygaszenie ognia w piecu lub na palenisku to zwiastun poważnej choroby, ale niekoniecznie dla Ciebie, być może dla kogoś z Twego najbliższego otoczenia – rodziny lub przyjaciół.
Ogień
Ogień
5/5 - (1)

1 sen

 1. seakap

Znaczenie snu Ogień

Opisz swój sen związany z symbolem Ogień i otrzymaj darmową interpretację.

Na bieżąco aktualizujemy i ulepszamy sennik na podstawie snów użytkowników. Pamiętaj aby napisać jak najwięcej symboli które pojawiły się w Twoim śnie. Przeczytaj artykuł : Jak najlepiej opisać swój sen przeznaczony do interpretacji

Opisz swój sen