owady w snach

Sen o owadach

Owady mogą pojawiać się w naszych snach zarówno w pozytywnym, jak i negatywnym kontekście. Jeśli chodzi o ten pierwszy przypadek, to zazwyczaj śni nam się, że oglądamy rój barwnych motyli, gonimy je czy zachwycamy się innymi pięknymi owadami, na przykład latającymi nad łąką.

Owady w snach

Zaś w negatywnym sensie mogą śnić nam się owady, które budzą w nas obrzydzenie, na przykład pająki, karaluchy czy też owady takie jak pszczoły i muchy, które jednak w naszym śnie przybierają monstrualne rozmiary i napawają nas przerażeniem. Tego rodzaju stwory zwykle stanowią dla nas zagrożenie i po przebudzeniu czujemy wielką ulgę, że był to jedynie nieprzyjemny sen.

Sennik owady – interpretowanie snów

Sen o owadach
Sen o owadach

Owady we śnie mogą symbolizować poszczególne cechy naszego charakteru, ale też pragnienia, które żywimy jedynie podświadomie i nie wiemy, że istnieją one w naszym wnętrzu. Jeśli więc śnimy o owadach, przede wszystkim powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak na nie reagujemy i jakie budzą w nas one odczucia – pozytywne czy zdecydowanie negatywne.

Jeśli owady atakują nas, powinniśmy zwrócić uwagę na takie szczegóły jak siła ich natarcia i ich reakcja na naszą obronę, czyli to, czy atakowały nas dalej, czy też nasza obrona skutecznie je odstraszyła i dały za wygraną. Owady mogą bowiem oznaczać, że na jawie zmagamy się z jakimś problemem i nie mamy żadnego pomysłu, jak sobie z nim poradzić.

Kiedy owady pojawiają się w naszym śnie, ważne jest też, jaki mamy do nich stosunek na jawie, ponieważ jasne jest, że inaczej odbierają je osoby, które na przykład zajmują się zawodowo życiem owadów, a inny osoby, które mają związane z nimi fobie i nie cierpią na przykład pająków.

Ponadto wszystkie owady mogą stanowić jakieś luźne nawiązania do osób czy sytuacji z naszego życia, a co więcej, niektóre owady mają swoją symbolikę, jak na przykład mrówka czy pszczoła kojarzą się z pracowitością i umiejętnością współżycia w społeczeństwie, karaluchy kojarzymy z brudem, ale i umiejętnością przeżycia w bardzo trudnych warunkach.

Motyle kojarzą się z przemijaniem i eterycznością, ale również metamorfozą i przeobrażaniem się, jakie przechodzą, natomiast pająki to symbol mądrości, a także dążenia do celu po trupach, snuciem sieci rozumianych jako intryg i łapaniem w nie innych stworzeń.

Interpretowanie snów o owadach według Freuda

Freud uważał, że sen, w którym pojawia się atak owadów, to sygnał, że osoba śniąca spodziewa się dziecka, zaś pająki utożsamiał z natarczywą i nadopiekuńczą matką, która zupełnie dominuje nad śniącym.

Interpretowanie snów o owadach według Junga

Jung uważał, że zwierzęta zagrażające osobie śniącej to znak, że na jawie nie korzysta ona ze swej intuicji i odżegnuje się od wszelkich instynktów swego nieświadomego umysłu, wiele na tym – rzecz jasna – tracąc.

Sen o owadach
Sen o owadach

5/5 - (1)

2 komentarze

  1. Angelika

Znaczenie snu Sen o owadach

Opisz swój sen związany z symbolem Sen o owadach i otrzymaj darmową interpretację.

Na bieżąco aktualizujemy i ulepszamy sennik na podstawie snów użytkowników. Pamiętaj aby napisać jak najwięcej symboli które pojawiły się w Twoim śnie. Przeczytaj artykuł : Jak najlepiej opisać swój sen przeznaczony do interpretacji

Opisz swój sen