Jak wyglądają sny osób niewidomych?

Sny niewidomych

Sny niewidomych

Wiele osób zastanawia się, jak też mogą wyglądać sny osób niewidomych. Co się w nich znajduje skoro dany człowiek nigdy nie widział otaczających go krajobrazów, ludzi czy przedmiotów? To rzeczywiście ciekawa kwestia i odpowiedź na te pytania również jest intrygująca.

Dzisiaj wiemy już, że wszystko zależy od tego, czy człowiek jest niewidomy od urodzenia, czy też stał się taki, w wyniku choroby czy też wypadku, wówczas bowiem przez jakiś czas widział różne rzeczy.

Stwierdzenie to zawdzięczamy pewnemu arabskiemu badaczowi snów, Safadiemu, który żył i czynił swoje obserwacje w XIV wieku. Badacz ten doszedł do wniosku dzięki prowadzonym badaniom, że osoby, które cierpią na ślepotę wtórną, czyli są niewidome nie od urodzenia, mają mniej więcej takie same sny jak ludzie widzący. Ci zaś, których dotknęła ślepota wrodzona, nie widują w swoich snach obrazów, a jedynie mogą śnić o czynnościach oraz różnego rodzaju stanach, które przeżywają i wykonują w realnym życiu.

Na tym jednak nie koniec, jest to jedynie najogólniejsza odpowiedź na pytanie postawione w temacie. Osoby ze ślepotą wtórną bowiem – jak wykazały badania – przez pierwsze lata po utracie wzroku śnią jeszcze tak, jak do tej pory, czyli w ich snach pojawiają się obrazy. Jednak zmienia się to z czasem i w snach zaczynają dominować wrażenia akustyczne, tak samo zresztą jak – obok zmysłu dotyku – w rzeczywistym życiu. Ponadto osoby widome w marzeniach sennych są znacznie bardziej sprawni niż na co dzień – poruszają się bez przeszkód i bez żadnej pomocy, często są zupełnie zdrowi i nic ich nie ogranicza. Co więcej, często w ich snach pojawia się motyw przyszłości – stąd wzięło się otaczanie niewidomych osób sławą jasnowidzów, co miało miejsce zwłaszcza w epoce starożytności. Jednak owo “jasnowidztwo” to zupełnie zwyczajna rzecz: ludzie niewidomi po prostu mocniej skupiają się na swoich snach jako dodatkowych doznaniach, stanowiących dla nich namiastkę utraconych wrażeń wzrokowych. Przez to lepiej pamiętają, co im się śniło, a niejednokrotnie także znacznie lepiej rozumieją symbolikę pojawiających się w ich snach metafor aniżeli ludzie widzący.

Oceń sennik

Znaczenie snu Jak wyglądają sny osób niewidomych?

Opisz swój sen związany z symbolem Jak wyglądają sny osób niewidomych?

Na bieżąco aktualizujemy i ulepszamy sennik na podstawie snów użytkowników.

Opisz swój sen