Zygmunt Freud – najważniejsza postać psychoanalizy

Zygmunt Freud

Zygmunt Freud

Mimo iż Zygmunt Freud żył dawno temu – w latach 1856-1939, dzisiaj słyszał o nim niemal każdy. Jest to zdecydowanie „ojciec psychoanalizy”, człowiek, który zupełnie zrewolucjonizował sposób interpretacji snów przez ludzi.

Obecnie jednak, tak samo zresztą jak dość często w czasach mu współczesnych, zarzuca mu się, że skupiał się przede wszystkim na kwestii seksualności człowieka i upatrywał jej u podstaw niemal wszystkich zachowań przejawiających się we śnie. Faktem jednak jest niepodważalnym, że to właśnie dzięki niemu ludzie zaczęli baczniej przyglądać się swoim snom i doszukiwać się w nich osobistych konotacji ze swym życiem na jawie.

Poglądy Freuda w najprostszy sposób można opisać tak, iż uważał on, że w snach objawiają się nasze pragnienia i skłonności seksualne, które od najmłodszych lat przez rodziców i społeczeństwo były nam wpajane jako moralnie naganne i takie, o jakich nie wolno nawet myśleć. Przez to potrzeby te ludzie spychają w głąb podświadomości i dopiero w czasie snu, gdy świadoma część umysłu jest wyłączona, objawiają się w pełnej krasie, choć kryte pod metaforami i symbolami, które jednak – zdaniem Freuda – łatwo jest odczytać. Uważał także, że ludzie powinni przestać wstydzić się okazywać swą seksualność, to znaczy myśleć o niej i starać się zaspokajać swe potrzeby, gdyż to mogłoby zbawiennie wpłynąć na ich samopoczucie i życie, w wielu wymiarach. Freud twierdził bowiem, że psychoanaliza, z którą interpretacja snów się łączy, może mieć moc uzdrawiania ludzkich dusz oraz psychiki, co miałoby także przekładać się na samopoczucie fizyczne.

Najważniejszym jednak założeniem Freuda było to, w którym stwierdził, że wszystkie nasze sny są odbiciem naszych tłumionych emocji i pragnień, a ponieważ blokujemy je w sobie, mogą przeniknąć do naszych snów w zmienionym kształcie, dlatego sny są czasem dziwne i zazwyczaj trudno je zinterpretować. Wszystkie te emocje i potrzeby miałyby dotyczyć popędu seksualnego, który determinuje ludzkie życie, podobnie jak życie zwierząt. Teorię tę Freud zawarł w swej słynnej książce, zatytułowanej „Objaśnianie marzeń sennych”.

Obecnie psychiatrzy nie zgadzają się co do tego, że seksualność jest tak ważna w naszym życiu i snach, ale mimo to ciągle powszechnie korzysta się z dorobku Freuda, który jest prawdziwą skarbnicą cennej wiedzy.

Oceń sennik


Znaczenie snu Zygmunt Freud – najważniejsza postać psychoanalizy

Opisz swój sen związany z symbolem Zygmunt Freud – najważniejsza postać psychoanalizy

Na bieżąco aktualizujemy i ulepszamy sennik na podstawie snów użytkowników.

Opisz swój sen

Ciekawoski zwiazane z sennikiemCzy spać w ortezie na kolano?
Miliony ludzi potrzebują ortezy kolana z powodu bólu stawów. Dręczą ich pytania, jak i czy powinienem mieć założoną ortezę kolana podczas snu i jak wygodnie spać z ortezą? Noś ortezę kolana przez co najmniej tydzień, jeśli nie masz innych zaleceń lekarza. Powinieneś nosić ortezę


Dlaczego warto spać na golasa?
Główny powód, dla którego spanie nago jest dobre, sprowadza się do naturalnego procesu termoregulacji organizmu. Dlaczego spanie nago jest dla Ciebie dobre? Co to jest termoregulacja?Ponieważ ludzie są endotermami, nasz organizm reguluje naszą temperaturę zarówno wewnętrznie, jak i w odpo

Kolory w snach
Pojawiające się w snach kolory są bardzo ważne, często ważniejsze, niż nam się wydaje. Wskazują na siły dobra i zła, a także mogą oznaczać dobre i złe cechy człowieka. Dzieli się je na 2 kategorie: kolory światła, do których należą biel i połączenie wszystkich kolorów widma,