czy psy mają sny

Czy psy mają sny?

Prawdopodobnie widziałeś nieraz, jak Twój śpiący pies nagle wydaje szczeknięcie, albo jego nogi zaczynają drgać. Czy to oznacza, że on śni?

Wielu naukowców twierdzi, że istnieją dowody na poparcie tezy, że psy doświadczają snów. Naukowcy za pomocą elektroencefalogramu (EEG) przetestowali aktywność fal mózgowych psów podczas snu. Odkryli, że psy są podobne do ludzi, jeśli chodzi o wzorce snu i aktywność fal mózgowych.

Sen u psów

Podobnie jak ludzie, psy wchodzą w fazę głębokiego snu, podczas której ich oddech staje się bardziej nieregularny i pojawiają się szybkie ruchy oczu (REM). Psy mogą poruszać nogami jakby biegały, skomleć jakby były podekscytowane i szybko oddychać lub wstrzymywać oddech na krótkie chwile.

Nie wszystkie psy śnią jednakowo. Badania sugerują, że małe psy śnią częściej niż większe psy. Pudel Toy może śnić raz na 10 minut, podczas gdy Golden Retriever może śnić tylko raz na 90 minut. Wydaje się, że sny występują częściej u szczeniąt. Może tak być, ponieważ przetwarzają ogromne ilości nowo nabytych doświadczeń.

O czym śnią psy?

Ponieważ żaden pies nigdy nikomu nie opowiedział o swoim śnie, możemy tylko zgadywać. Jest prawdopodobne, że psy śnią w podobny sposób jak ludzie, odtwarzając codzienne czynności składające się na ich istnienie, takie jak gonienie, zabawa i jedzenie.

Jeśli kiedykolwiek kusiło Cię, aby obudzić psa we śnie, spróbuj się temu oprzeć.. Psy, podobnie jak ludzie, potrzebują nieprzerwanego snu dla zdrowej aktywności umysłowej.

O czym śnią psy? Czy zastanawiałeś się nad tym kiedyś? Czy mój pies naprawdę poluje na króliki, czy tylko trzęsie się we śnie? Czy psy śnią tak jak my?

Naukowcy podejmują kroki, aby zrozumieć psie sny. Ludzie nie mają monopolu na sny. W rzeczywistości naukowcy są przekonani, że większość kręgowców, a może nawet skromne muszki owocówki, mogą śnić regularnie.

Podobnie jak my, psy i inne zwierzęta przechodzą kilka cykli snu. Występują okresy czuwania, po których następuje sen Rapid Eye Movement (REM) i sen bez szybkich ruchów oczu. Sen REM jest okresem odpowiedzialnym za najbardziej żywe sny, które zapamiętujemy. Naukowcy mogą śledzić te cykle i związaną z nimi aktywność mózgu za pomocą specjalistycznego sprzętu. Doszli do wniosku, że zwierzęta mają złożone sny i potrafią zapamiętywać i odtwarzać długie sekwencje zdarzeń.

National Sleep Foundation informuje, że psy spędzają około połowy dnia na spaniu. W przypadku szczeniąt, starszych psów i większych ras czas spędzony na spaniu może być jeszcze dłuższy.

Aby dowiedzieć się o czym mogą śnić psy, naukowcy przeprowadzili test, który tymczasowo wyłączył mosty. Most jest częścią pnia mózgu, która bierze udział w kontrolowaniu cykli snu i regulacji głębokiego snu i jest odpowiedzialna za hamowanie ruchu dużych mięśni. Innymi słowy, uniemożliwia realizację tego o czym się śni (uniemożliwia ruch ciała, np. wstawanie).

Być może zauważyłeś, że szczenięta i starsze psy drgają i dużo się poruszają podczas snu. Dzieje się tak, ponieważ most jest słabo rozwinięty u szczeniąt i mniej wydajny u starszych psów. To samo dotyczy niemowląt i osób starszych.

Naukowcy odkryli, że jednym ze sposobów odkrycia, o czym mogą śnić psy, jest tymczasowe wyłączenie mostów podczas snu REM. To pozwoliło im w starannie kontrolowanych warunkach, pozwolić psom na realizację ich snów. Okazało się, że psy śnią psie rzeczy. . . Wzorzec snów u psów wydaje się być bardzo podobny do wzorca snów u ludzi.

Czy rasa psa wpływa na sny?

Małe psy mają częstsze sny niż duże psy, ale też sny małych psów trwają krócej. Z kolei duże psy mają mniej snów, ale za to śnią dłużej.

Możemy też zaryzykować przypuszczenie, że to, co robi Twój pies przez cały dzień, determinuje jego sny. Chociaż nie możemy jeszcze być pewni, to wskaźniki sugerują, że czynności i zachowania specyficzne dla rasy mogą mieć miejsce również podczas snów. Na przykład labrador retriever ma większe szanse śnić o pogoni za piłeczkami tenisowymi niż mops.

Czy psy mają koszmary?

Nie wszystkie ludzkie sny są dobre. Wnioskujemy więc, że psy też mogą mieć koszmary.

Może być kuszące, aby obudzić psa, aby go pocieszyć, tak jak w przypadku dziecka, ale istnieje pewne ryzyko związane z psimi koszmarami. Jeśli kiedykolwiek zostałeś obudzony ze strasznego snu wiesz, że przypomnienie sobie, gdzie jesteś i z kim jesteś na jawie, może zająć chwilę.

Podobnie jak niektórzy ludzie, psy mogą reagować agresywnie na osobę, która je budzi. Może to być niebezpieczne, zwłaszcza dla dzieci. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla psa, gdy myślisz, że ma zły sen, jest poczekanie, aż sam się obudzi i być przy nim, aby go pocieszyć.

O czym śni mój pies?

Nie ma sposobu, abyśmy dokładnie wiedzieli, co składa się na marzenia senne naszych psów, ale możemy się domyślać.

Obserwuj swojego psa podczas snu, aby zobaczyć, co robi. Sen REM zwykle rozpoczyna się 20 minutami drzemki i trwa od dwóch do trzech minut. To wtedy możesz zauważyć drganie psa lub wydawanie dźwięków. Czy są jakieś podobieństwa między odruchami i odgłosami Twojego psa podczas snu REM a jego codziennymi czynnościami?

Na przykład mój pies dużo biega we śnie. Jego łapy zawsze drgają, a wargi poruszają się. Czy on coś goni? Bawi się z psim przyjacielem? Ściga intruza? A może po prostu biega z piłką tenisową po dużym, otwartym polu? Nie znam szczegółów, ale ponieważ są to jego ulubione zajęcia na jawie, jestem pewien, że o nich śni.

Czasami nasze psy dają nam jeszcze więcej wskazówek. Podczas rozmowy z psychologiem z Harvardu jeden z właścicieli powiedział, że podejrzewał, że jego pies miał ostatnio koszmar związany z kąpielą. Ten pies nie lubił się kąpać, a gdy kąpiel się skończyła, zawsze biegł do właściciela i chował się między jego nogami. Pewnego dnia właściciel zaobserwował, jak jego pies śni. Kiedy pies się obudził, zerwał się i schował między jego nogami, co zasugerowało właścicielowi, że jego pies właśnie miał przerażający sen o swojej kąpieli.

Bez względu na to o czym śnią nasze psy, podobnie jak my mają sny i lęki, co czyni nas bardziej podobnymi niż innymi.

5/5 - (1)

Znaczenie snu Czy psy mają sny?

Opisz swój sen związany z symbolem Czy psy mają sny?

Na bieżąco aktualizujemy i ulepszamy sennik na podstawie snów użytkowników.

Opisz swój sen