spanie na brzuchu

Czy spanie na brzuchu jest zdrowe?

Każdy z nas ma swoją ulubioną pozycję, w jakiej śpi. Czasami nawyki te nie są jednak zdrowe.

Jedną z częściej wybieranych pozycji do spania jest spanie na brzuchu. Według lekarzy jest to jedna z najbardziej szkodliwych pozycji dla naszego ciała.

Spanie na brzuchu powoduje wiele dolegliwości bólowych, a przede wszystkim wpływa niekorzystnie na kręgosłup.

Podczas snu zmieniamy pozycje, np. podkurczamy nogi, przewracamy się z boku na bok. Takie zmiany jeszcze bardziej wpływają niekorzystnie na nasze narządy. Śpiąc na brzuchu obciąża się kręgosłup, pogłębia się też wady kręgosłupa. Najbardziej narażony na obciążenia jest kark, a mocno skręcona na bok głowa powoduje napięcie mięśni. W ten sposób organizm nie ma możliwości się zareagować, a mięśnie rozluźnić.

Przy podkurczaniu nóg dochodzi również do zmian w okolicy lędźwi i miednicy, co skutkuje nie tylko bólem, ale z czasem może spowodować odkształcenia tego odcinka.

Podczas spania na brzuchu cierpią także inne narządy i układy, które są po prostu przyciśnięte naszym ciałem. Trudniej się oddycha, z powodu ucisku płuc, trudniej pracuje się układowi trawiennemu, gdyż okolice brzucha także są uciskane. Ucisk żołądka może powodować zgagę.
W zależności od ułożenia głowy, różne urazy mogą powstawać także na twarzy.

Jest jeden plus spanie na brzuchu: zapobiega ono chrapaniu.

Jeśli ktoś nie potrafi lub nie może zasnąć w innej pozycji, warto skorzystać z pomocy specjalistów. Pomocne mogą być specjalne materace i poduszki, a także ćwiczenia, które poprawią komfort snu i samopoczucie po przebudzeniu.

Oceń sennik

Znaczenie snu Czy spanie na brzuchu jest zdrowe?

Opisz swój sen związany z symbolem Czy spanie na brzuchu jest zdrowe?

Na bieżąco aktualizujemy i ulepszamy sennik na podstawie snów użytkowników.

Opisz swój sen

Ciekawoski zwiazane z sennikiemDlaczego w snach pojawiają się archetypy i jakie są ich funkcje?
  Niektóre osoby może dziwić fakt, że archetypy pojawiają się w snach nas wszystkich i pewnie każdy z nas może dojść do wniosku, że zdarzają się one dość często. Jednakże nie ma w tym wcale niczego dziwnego, gdyż jest to dowód świadczący o istnieniu naszej zbiorowej nieświ


Znaczenie liczb w snach
Często śnimy o liczbach. Od wieków uważa się, że liczby mają duże znaczenie w naszym życiu i są „odrębnym” językiem. Matematyka to nie tyle nauka co język, który ma być używany w zrozumieniu nauki. Co to znaczy śnić o liczbach? Kiedy widzimy liczby w naszych snach, istnieje wie

Zjawisko świadomego śnienia
Nie wszyscy wiedzą o tym, że istnieje coś takiego jak świadome sny. Jest to niezwykłe zjawisko, ponieważ polega na tym, że w czasie snu możemy kontrolować przebieg pojawiających się w nim marzeń sennych albo przynajmniej mamy kontrolę nad elementami, które się w nim pojawiają, czyli