kot w łózku

Czy spanie z kotem jest zdrowe?

Czy powinieneś pozwolić swojemu kotu spać z Tobą w łóżku? Takie pytanie zadaje sobie z pewnością wiele osób, które posiadają w domu kota.

Dzielenie miejsca do spania z kocim towarzyszem ma dobre i złe strony.
Chociaż każdy kot jest inny, to zawsze da swojemu właścicielowi radość i pozwoli choć na chwilę zapomnieć o troskach codzienności.

Co może robić kot w ludzkim łóżku?

Przede wszystkim będzie się przytulał do człowieka. Choć niektóre koty mogą nie być zainteresowane takimi pieszczotami, to jednak większość chce być jak najbliżej swoich opiekunów. I wydaje się, że wielu ludziom to także odpowiada.

Centers for Disease Control and Prevention (CDC) szacuje, że około 50 procent właścicieli zwierząt domowych w Stanach Zjednoczonych pozwala swojemu zwierzakowi spać z nimi w łóżku.

Wpuszczanie kota do łóżka właściciela jest pozytywne w tym sensie, że daje obojgu poczucie bezpieczeństwa emocjonalnego i fizycznego. Również zmniejsza stres, zapewnia ciepło i wygodę, a rytmiczny oddech kota uspokaja i pomaga szybciej zasnąć. Pod warunkiem, że Twój kot śpi spokojnie.

spanie z kotem

Jak koty mogą wpływać na Twój sen?

Dr Steve Weinberg powiedział, że spanie z kotem w jednym łóżku może być przyjemne i wygodne – potencjalnie uspokajające niepokój i nocne koszmary. „Wadą jest to, że koty są zwierzętami nocnymi” – wyjaśnia.

Z tego powodu, mówi Weinberg, spanie z kotem może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego w stosunku do typowych wzorców czuwania.
„Wiele kotów lubi się bawić i drapie, a nawet gryzie ludzkie stopy poruszające się pod kołdrą” – powiedział. Istnieją też inne problemy, takie jak alergia na sierść kota lub pchły – ale temu można zaradzić.

Koty mogą również chcieć przytulać się do niemowląt – przyjmując w domu własne role opiekunów – ale eksperci twierdzą, że koty nie powinny spędzać nocy z małymi dziećmi.

Dr Jennifer Maniet, weterynarz, mówi, że spanie kota z dziećmi nie jest bezpieczne, ponieważ istnieje ryzyko, że kot może przypadkowo poddusić dziecko, śpiąc na jego klatce piersiowej lub twarzy.

„Jeśli kot jest przestraszony, dziecko może zostać ugryzione, podrapane lub stratowane, gdy kot będzie próbował uciekać” – mówi, a „kocie zadrapania i ukąszenia to powszechne sposoby, jakimi kot może przenosić choroby”.

Następna kwestia to pytanie, czy kot dzieli łóżko z innymi zwierzętami. Niektórym kotom to nie przeszkadza, ale inne mogą postrzegać je jako zagrożenie, a to może spowodować chaos w sypialni.

Trzymanie kota w łóżku może również promować dominację zwierzęcia. Zwierzęta zaczynają czuć, że to ich terytorium i mogą się zdenerwować, jeśli ktoś inny wejdzie do łóżka.

Koty w domu i na zewnątrz

Podczas gdy niektóre koty są całkowicie zadowolone z tego, że nigdy nie wychodzą na zewnątrz i panują nad swoim królestwem w domu, inne koty żyją pojedynkami na zewnątrz. Może to stwarzać różne zagrożenia.

Maniet mówi, że koty przebywające na zewnątrz są narażone na więcej zarazków i pasożytów , które mogą przenosić (m. in. lamblioza, grzybica, toksoplazmoza). „Należy również zauważyć, że kuweta kotów niewychodzących może także stanowić zagrożenie dla ludzi w gospodarstwie domowym”.

W miesiącach letnich, kiedy kleszcze i inne pasożyty są bardziej aktywne, specjaliści od zwierząt zalecają regularne sprawdzanie sierści i skóry kota i stosowanie odpowiednich preparatów przeciwpasożytniczych. Regularne odrobaczanie i sprawdzanie stanu zdrowia zwierzaka powinno być regułą. Jest to dobre zarówno dla zdrowia kotów, jak i ludzi.

czy spanie z kotem jest zdrowe?

Gdy chcesz przytulić kota

Koty są różne, jedne chodzą wyłącznie swoimi drogami, inne lubią się tulić i łasić. Ryzyko przenoszenia chorób przez zwierzęta jest stosunkowo niskie. Jeśli masz jakieś wątpliwości, lepiej zapytać lekarza.

„Dorośli i dzieci z osłabionym układem odpornościowym mogą być bardziej narażeni na zarażenie się chorobami zwierząt” – twierdzi Maniet. Jeśli jednak zauważymy nietypowe zachowanie kota, oznaki choroby, takie jak wypadanie włosów, wysypka skórna, kichanie, kaszel, letarg, wymioty lub biegunka, powinno się natychmiast udać z nim do lecznicy i wyjaśnić przyczyny. Warto też zapytać o to, jak w chwili choroby zajmować się kotem, m. in. o to, czy powinien mieć spokój i spać sam, czy może z innymi zwierzętami albo z ludźmi.

Niezależnie od tego, czy kot przebywa tylko w domu, czy na świeżym powietrzu, jest wiele wyjątkowych chwil, które można spędzić razem z nim.

Świadomość zagrożeń powinna pomóc uniknąć problemów, by cieszyć się wspólnym przebywaniem. W końcu nikt nie zastąpi relaksującego mruczenia i nie da takiego ciepła, jak potrafi dać kot…

5/5 - (2)

Znaczenie snu Czy spanie z kotem jest zdrowe?

Opisz swój sen związany z symbolem Czy spanie z kotem jest zdrowe?

Na bieżąco aktualizujemy i ulepszamy sennik na podstawie snów użytkowników.

Opisz swój sen