Interpretacja koszmarów sennych – sensowna czy nie?

Interpretacja koszmarów sennych – sensowna czy nie?

Interpretacja koszmarów sennych – sensowna czy nie?

Koszmary senne znacząco różnią się od innych rodzajów snów jeśli chodzi o ich interpretację. Przede wszystkim w większości przypadków nie zdarzają nam się często, a jedynie incydentalnie, ale i tak za każdym razem jest to dla nas ciężkie i bardzo nieprzyjemne przeżycie. Najgorzej jest, gdy pojawiają się u dzieci i to właśnie tej grupie wiekowej przydarzają się najczęściej, bowiem wywołuje to u maluchów wiele strachu i obaw przed zasypianiem. U dorosłych zwykle nie występują często i uzależnione to jest od przeżywanych na jawie problemów czy trosk.

Na ogół gdy przyśni nam się koszmar, staramy się zapomnieć o nim jak najszybciej, zwłaszcza jeśli był naprawdę okropny i dotyczył wyjątkowo nieprzyjemnych dla nas kwestii. Czasem też, zależnie od treści i sensu, mogą też wywoływać w nas inne negatywne emocje, takie jak wstyd czy poczucie winy. Wszystko to składa się na fakt, że niekoniecznie skupiamy się na ich interpretacji, lecz przeciwnie, staramy się jak najszybciej zepchnąć je w niepamięć. A to wcale nie jest dobre zjawisko, bo mimo iż pozornie udaje nam się dzięki temu wrócić do równowagi, to tak naprawdę zamiatamy problem, czyli przyczynę, dla której nawiedził nas taki, a nie inny sen, pod przysłowiowy dywan. Interpretacja każdego snu, nawet najbardziej dla nas nieprzyjemnego, może mieć dla nas wielkie znaczenie, bo pomaga nam poznać nasze wnętrze zwłaszcza te jego części, do których nie mamy innego dostępu, a także zgłębić potrzeby, których posiadania możemy sobie w ogóle nie uświadamiać. Wszystko to jest zapisane w naszych snach w formie metafor, które mogą nas niejednokrotnie przerażać, choć tak naprawdę nie oznaczają niczego strasznego, a stosunkowo łatwo można je rozszyfrować. Warto zatem nie spychać ich tak od razu w podświadomość, lecz poświęcić chwilę na ich interpretację, a na pewno przy okazji dzięki temu uda nam się zniwelować przykre uczucia, jakie sen ten w nas wywołał.

Interpretowanie koszmarów

Zazwyczaj nie powinniśmy odbierać naszych koszmarów dosłownie i jeśli na przykład śni nam się, że porzucamy swoje dziecko czy zapominamy, gdzie go zostawiliśmy i w panice nie możemy go odnaleźć, nie oznacza to wcale, że jesteśmy złymi rodzicami, ani – tym bardziej – że niebawem coś takiego przytrafi nam się w rzeczywistości. Oznaczać może to jedynie tyle, że na jawie zbyt mocno skupiamy się na wychowaniu dziecka, nie mając z tego wiele radości, a jedynie stale trapiąc się troskami oraz zaniedbujemy przez to inne sprawy w swoim życiu.

Ogólnie uważa się, że koszmary senne stanowią swoiste ostrzeżenie ze strony naszej podświadomości, ale wcale nie na temat tego, że grozi nam rzeczywiste niebezpieczeństwo, o którym śniliśmy. Najprawdopodobniej chodzi o naszą życiową postawę, złe zachowanie lub zaniedbanie jakichś spraw. Przy tym przeważnie ostrzeżenia te dotyczą nas samych, a nie jakichś innych osób, zatem jeśli widzimy w koszmarze na przykład śmierć bliskiej osoby, to nie ma powodu, byśmy się tym przejmowali.

Pewna trudność w interpretacji koszmarów sennych polega na tym, że nie ma uniwersalnych kluczy i objaśnień do występujących w nich symboli i metafor, musimy zatem w interpretacji wykazać się dużą dozą intuicji oraz refleksji. Sami musimy dojść do tego, do której sfery naszego życia sen się odnosi i co poprzez jego metaforykę chce nam przekazać nasza podświadomość.

Koszmary zmieniają się wraz z wiekiem

Przeważnie zdarza się tak, że dzieci i dorośli miewają zupełnie inne koszmary. Jest to związane z innym życiem, jakie wiodą. Koszmary dzieci są przeważnie pełne potworów i zagrożenia, jakie się z nimi wiążą, zaś koszmary dorosłych zazwyczaj mają bardziej rzeczywistą wymowę, taką jak niemożność uratowania któregoś ze swych bliskich czy inne rzeczy, które potencjalnie mogą zdarzyć się w rzeczywistości.

Oceń sennik

1 sen

  1. Karolina

Znaczenie snu Interpretacja koszmarów sennych – sensowna czy nie?

Opisz swój sen związany z symbolem Interpretacja koszmarów sennych – sensowna czy nie?

Na bieżąco aktualizujemy i ulepszamy sennik na podstawie snów użytkowników.

Opisz swój sen