Jak powstrzymać koszmary i zapobiec wystąpieniu złych snów

Wiele osób ma złe sny i koszmary. Są to rodzaje snów, które powodują, że czujesz się przestraszony, niespokojny – i często te uczucia są obecne podczas snu, ale też gdy się budzisz. Czasami również poranek po wybudzeniu z takiego snu staje się niespokojny, nerwowy.

Koszmary -choć są dla nas przykre i męczące – są czymś naturalnym. Na szczęście można nauczyć się, jak je powstrzymać.
Jeśli ostatnio miałeś wiele złych snów, możesz zrobić kilka rzeczy, które pomogą Ci rozwiązać ten problem. Można również zapobiec pojawianiu się koszmarów lub mieć je pod kontrolą.

Co powoduje koszmary i złe sny?

Dla większości ludzi koszmary są całkowicie normalnym doświadczeniem. Może nie jest to przyjemne doświadczenie, ale w pewnym momencie zdarza się prawie każdemu. Często jako dziecko doświadczamy pierwszych złych snów.
Wiele złych snów i koszmarów dzieje się w wyniku stresu. Koszmary w rzeczywistości mogą być dla nas dobre, ponieważ są naturalnym procesem zrozumienia i uwolnienia uczucia złości, strachu i niepokoju. Tłumienie uczuć nie jest zdrowe, dlatego koszmary są bezpiecznym sposobem lepszego zrozumienia tych uczuć.

Istnieje wiele różnych rodzajów snów. Większość snów to sny wyzwolenia i są one po prostu sposobem, w jaki nasz świadomy umysł przetwarza wszystkie informacje i uczucia, których możemy doświadczyć w ciągu dnia.
Śnienie o takich rzeczach jak śmierć, umieranie lub wypadanie zębów to bardzo częste sny. Można nie czuć się dobrze, kiedy śni się o tym, ale w większości przypadków sny te nie są czymś, co faktycznie wydarzy się w prawdziwym życiu i nie wyrządzi nam żadnej szkody. Czasami jednak sny mogą zawierać ostrzeżenie lub być snem prekognitywnym, który może przewidywać przyszłe wydarzenia. Nie jest to powszechne, ale może być możliwe. Na szczęście tego typu sny mają bardzo wyraźne cechy i są znacznie łatwiejsze do zidentyfikowania.

Nauka rozpoznawania różnych typów snów może często bardzo pomóc w uspokojeniu obaw, że zły sen może się spełnić. Jeśli jesteś zestresowany w ciągu dnia z powodu nagłych zmian lub nieprzyjemnych rzeczy, które dzieją się w Twoim życiu, znacznie bardziej prawdopodobne jest, że będziesz miał zły sen w nocy.

Jeśli Twój dzień był spokojny i relaksujący i obecnie nie doświadczasz żadnego stresu, ani silnych emocji, prawdopodobnie nie będziesz mieć koszmarów.

Stres i trudne emocje jako przyczyna koszmarów
Kiedy koszmary to odosobnione incydenty, które zdarzają się tylko kilka razy w roku, to  możesz spojrzeć na nie z innego punku widzenia i zastanowić się, jakie wydarzenia miały miejsce w Twoim życiu, które aż tak bardzo  wpłynęły na Twój stan. To jeden z powodów, dla których prowadzisz Dziennik snów – by łatwo dostrzec trendy i schematy.
Czasami przyczyny złych snów nie zawsze są oczywiste. To może być bardzo frustrujące dla kogoś, kto nie rozumie znaczenia snu.
Większość koszmarów pojawia się z powodu uczuć, które ignorujemy, tłumimy i których unikamy. Możemy próbować ignorować i odpychać te uczucia w ciągu dnia, ale w nocy, kiedy śpimy, nie ma sposobu, abyśmy uniknęli własnej podświadomości! Gdy ktoś nie chce stawić czoła swoim emocjom lub radzić sobie z problemami, może być mu naprawdę trudno przestać mieć złe sny. Sny będą trwały, dopóki osoba nie zaakceptuje swoich prawdziwych uczuć lub nie zmieni zachowania, które powoduje te uczucia..
Uwalnianie naszych uczuć i emocji jest głównym powodem, dla którego mamy złe sny, ale w niektórych przypadkach mogą istnieć jeszcze inne przyczyny ich powstawania.

Koszmary wywołane traumatycznymi wydarzeniami
Jeśli w naszym życiu wydarzyło się coś traumatycznego, bardzo często doświadczamy koszmarów związanych z tą traumą. Często wspomnienia traumy są trudne do przetworzenia. Kiedy trauma jest przyczyną złych snów, możesz mieć powtarzające się koszmary o tym, że wydarzenie powtórzy się. Możesz mieć sny, w których każdy szczegół zdarzenia jest odtwarzany w Twoim umyśle. Jest to bardzo częste w przypadku osób, które przeszły traumatyczne wypadki lub przeżyły akty przemocy i walki.
W takich przypadkach pomocna może być współpraca z doświadczonym specjalistą, np. psychoterapeutą. Czasami źródło traumatycznego stresu u niektórych osób nie zawsze jest oczywiste. Istnieją badania sugerujące, że osoba z zespołem stresu pourazowego może mieć takie same doświadczenia , nawet jeśli nie pamięta żadnego konkretnego zdarzenia związanego ze stratą lub przemocą. Czasami długotrwała ekspozycja na drobne, negatywne zdarzenia codzienne może składać się na ten sam typ reakcji u niektórych osób.

Fizyczne przyczyny koszmarów
Koszmary mogą mieć również fizyczną przyczynę. Mogą być wynikiem narażenia na zanieczyszczenia środowiska, mogą być związane ze spożywaniem niektórych pokarmów, zażywaniem leków, istnieniem chorób i urazów. Substancje toksyczne, alkohol i środki halucynogenne mogą mieć związek z sennymi koszmarami. Nawet niektóre suplementy diety i substancje naturalne, takie jak olejki eteryczne, mogą wywoływać żywe sny – z których nie wszystkie mogą być przyjemne! Niedobór witamin, szczególnie niedobór witaminy B12, może również powodować złe sny. Niedobór magnezu może czasami być związany z zaburzeniami snu.
Każda osoba ma inny skład chemiczny ciała, więc to co może powodować u jednych żywe lub przerażające sny, na drugich może nie mieć wpływu. Może to utrudnić zidentyfikowanie przyczyny fizycznej koszmarów sennych.


Zatrzymanie cykli strachu
Jeśli masz wiele powtarzających się koszmarów może się okazać, że te złe sny powodują, że boisz się, że będziesz miał ich coraz więcej, co rodzi lęk nawet przed zaśnięciem. Niestety, te lęki przed koszmarami mogą powodować… więcej koszmarów, zwłaszcza że sny są naszym sposobem przetwarzania myśli i uczuć! W tym miejscu nauka interpretowania snów oraz chęć zrozumienia i uwolnienia emocji mogą być bardzo pomocne w powstrzymaniu cyklu złych snów!

Jak możesz przestać mieć koszmary

Co możesz zrobić, aby powstrzymać koszmary i zapobiegać ich tak częstemu występowaniu w przyszłości?
Ważne! Koszmary senne mogą być trudne do pokonania na własną rękę, zwłaszcza gdy powracają lub są spowodowane traumami z przeszłości. Ważne jest, aby nauczyć się radzić sobie z trudnymi emocjami w pozytywny i bezpieczny sposób. Jeśli w którymkolwiek momencie poczujesz się przytłoczony lub masz poczucie zmęczenia lub krzywdy, nie wahaj się szukać pomocy.

Chociaż istnieje wiele różnych sposobów, aby przestać mieć koszmary, to przedstawię teraz jeden z najbardziej skutecznych – według mnie sposobów na przerwanie złych snów. Należy postępować krok po kroku. Wykonanie wszystkich kroków może nie być łatwe, ale naprawdę przyniesie pozytywny skutek!

Krok 1: Zacznij od próby zrozumienia swojego snu.

Najpierw spróbuj zrozumieć o czym są Twoje sny. Bardzo łatwo jest nauczyć się interpretować sny. Zapisanie snu, a następnie zastanowienie się co mogą symbolizować przedmioty lub zdarzenia, może z pewnością pomóc Ci spojrzeć na sen jako na metaforę aktualnych wydarzeń lub uczuć w Twoim życiu.
Na przykład, jeśli śnisz, że toniesz, prawdopodobnie oznacza to, że coś w Twoim życiu jest dla Ciebie przytłaczające. Jeśli śnisz o prowadzeniu samochodu i jego zniszczeniu, możesz mieć wrażenie, że nie masz kontroli nad sytuacją lub zachowaniem. Korzystanie ze słownika snów, może być pomocne w wyszukiwaniu różnych znaczeń rzeczy, które zapamiętałeś we śnie.
Uważaj na słowniki snów, które mają ogólne i wróżbiarskie znaczenie, takie jak „będziesz mieć szczęście w miłości” lub „szczęście nadeszło” – tego typu słowniki pochodzą głównie z epoki wiktoriańskich dni wróżenia salonowego, tworzonego dla rozrywki i niekoniecznie są wiarygodne!

Krok 2: Zrozum i uwolnij swoje uczucia.

Kiedy już wiesz o czym był Twój sen, czas zacząć odkrywać swoje prawdziwe uczucia i emocje. Nie zawsze jest to zabawny proces, szczególnie jeśli jesteś osobą kierującą się logiką / racjonalnością i nie lubisz okazywać słabości. Zwykle nie jest koniecznie, aby ponownie przeżyć nieprzyjemne wspomnienia lub uczucia – ale ważne jest, aby je uwolnić. Trzymanie się negatywnych wspomnień z przeszłości i chowanie uczuć głęboko w sobie nie jest dobre dla nikogo! Pomyśl o tych wspomnieniach, myślach i uczuciach jak o starej kanapce z tuńczykiem, której tak naprawdę nie chciałeś, ale też nie chciałeś wyrzucić – więc wsuwasz ją do szuflady biurka. Zapominasz o kanapce z tuńczykiem, nie myślisz o niej, aż do chwili,  kiedy w Twoim biurze zaczyna podejrzanie „pachnieć”.
Nasze stłumione uczucia są dokładnie takie, jak ta kanapka z tuńczykiem. W końcu musimy wyrzucić tę kanapkę, a także musimy poradzić sobie z naszymi emocjami i uwolnić je, abyśmy nie trzymali się tych przeszłych uczuć, które nie pomagają nam w obecnym życiu. Cokolwiek myślę lub czuję jest łatwym sposobem na uwolnienie moich myśli i emocji kiedy trafią one na papier, skończę z tym i jestem oczyszczony. Czuję się dużo lepiej, kiedy już wszystko się skończy.

Nie prowadzę regularnie mojego dziennika. Często palę to co napiszę lub przekształcam ten kawałek papieru w dzieło sztuki – Ty też możesz swoje zapiski podrzeć i puścić z wiatrem, gdy mocno wieje lub użyć ich nawet do wyłożenia kociej kuwety. Ważną rzeczą jest to, że wyrażasz to co czujesz i świadomie mówisz w swoim umyśle: „To już koniec, jestem wolny od odczuwania tych rzeczy”.

Jeśli napisanie tego wszystkiego wydaje się trudne, istnieją inne sposoby na zbadanie swoich uczuć. Możesz korzystać z muzyki, sztuki, a nawet ćwiczeń fizycznych. Jeśli nie lubisz dziennikarstwa, możesz również zapoznać się z kreatywnymi alternatywami dla dzienników snów, aby znaleźć pomysły na sposoby przepracowania swoich myśli i uczuć.

Krok 3: Przestrzegaj zdrowej rutyny przed snem.

Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak poprawiłoby się nasze życie, gdybyśmy mieli zdrowy sen – jednak wdrożenie zdrowej rutyny przed snem może być o wiele trudniejsze niż się wydaje!

Oto kilka rzeczy, które mogą najbardziej pomóc::

-Zmniejsz ilość światła w nocy.
-Nie używaj elektroniki na 1-2 godziny przed snem.
-Używaj łóżka tylko do snu.
-Ogranicz spożycie kofeiny / cukru przed snem.
-Nie oglądaj wyzwalających emocje wiadomości ani programów telewizyjnych przed snem.
-Znajdź czas na dbanie o siebie w ciągu dnia.

Czy trudno Ci zasnąć w nocy? Wiele osób martwi się przed snem. Jednym ze sposobów, aby tego uniknąć, jest zapisanie tego wszystkiego przed zaśnięciem – czasami możesz zmęczyć się samym pisaniem i szybciej zaśniesz.

Odmawiaj modlitwy: Nawet jeśli nie jesteś osobą duchowną lub religijną, wypowiedzenie modlitwy lub pozytywnej afirmacji może pomóc Twojemu umysłowi skupić się na czymś innym niż zmartwienia. Możesz medytować lub wizualizować otaczającą Cię bańkę kochającej i ochronnej energii. Może to pomóc Ci poczuć się spokojnym i zrelaksowanym podczas zasypiania.

Wejście w rutynę nie zawsze jest łatwe, ale jej stosowanie naprawdę pomoże Ci zacząć lepiej spać i radzić sobie ze stresem w codziennym życiu.

Krok 4: Odkryj dodatkowe zasoby, aby zrozumieć koszmary i sny.

Czasami złe sny trwają, nawet jeśli rozumiesz związane z nimi uczucia. Dlaczego tak jest? Może jesteś w szczególnie stresującej sytuacji, której nie możesz obecnie zmienić, a może czujesz, że coś innego powoduje koszmary i nie jesteś pewien, co to może być. Oto kilka dodatkowych rzeczy, które mogą być pomocne:

– Wyklucz przyczyny medyczne: rozmowa z lekarzem, któremu ufasz, jest dobrym pomysłem, aby wykluczyć wszelkie możliwe schorzenia, zwłaszcza jeśli Twoje koszmary są połączone z innymi objawami fizycznymi.
– Popraw swoje menu: nie zawsze jemy zdrowo, mimo że wiemy, że powinniśmy. Czasami żywność, którą uważamy za zdrową, może powodować problemy. Każdy z nas jest inny, dlatego ważne jest, aby pomyśleć o swoich indywidualnych potrzebach zdrowotnych i żywieniowych. Nauczenie się, jak wysłuchiwać potrzeb swojego ciała i odżywiać je odpowiednimi dla siebie pokarmami, może pomóc Ci zachować zdrową równowagę w życiu.

– Naucz się ufać swojej intuicji: Intuicja to umiejętność poznania i zrozumienia czegoś bez żadnego uzasadnienia lub wyjaśnienia. Niektórzy uważają to za mistyczną lub psychiczną moc, którą ma tylko niewielu ludzi – ale intuicja jest w rzeczywistości czymś, co wszyscy mamy. Często nasza własna intuicja może pomóc nam lepiej zrozumieć sytuację.
– Zmniejsz stres i znajdź równowagę w życiu: Często nasze życie jest stresujące, a my ulegamy złym emocjom – i po co? Zawsze będziemy doświadczać wyzwań! Czy jest coś w Twoim życiu co Cię stresuje? Jakie są sposoby na zmniejszenie tego stresu? Czasami odpuszczenie rzeczy, które tak naprawdę nas nie uszczęśliwiają, może mieć wpływ na to jak się czujemy. Znalezienie zdrowej równowagi między zabawą a obowiązkami może umożliwić pełnię radości z życia.

– Prowadź regularnie Dziennik: Chociaż prowadzenie Dziennika nie jest dla wszystkich, większość ludzi może skorzystać na tym zajęciu. Dziennik jest po prostu najłatwiejszym i najtańszym sposobem uświadomienia sobie swoich myśli i uczuć oraz ich przetworzenia. Używanie Dziennika do przetwarzania myśli i uczuć to przede wszystkim świetny sposób na zapobieganie koszmarom, ponieważ podświadomość nie będzie już musiała wysyłać Ci tajemniczych wiadomości, abyś zrozumiał o czym naprawdę myślisz.
– Dowiedz się, jak stać się świadomym w snach: Świadome sny to sposób na osiągnięcie pełnej świadomości podczas snu. Dla niektórych świadome sny przychodzą w sposób naturalny – dla innych jest to z pewnością umiejętność, którą można rozwinąć. Jeśli kiedykolwiek zdasz sobie sprawę z tego, że śnisz we śnie, często możesz zmienić ten sen lub nawet zmusić się do przebudzenia.

– Zgłębiaj wiedzę: Nauka jest bardzo interesująca i pod pewnymi względami jest w stanie udowodnić, że prawie wszystko istnieje i nic nie istnieje w tym samym czasie. Od fizyki kwantowej po chemię, biologię i nauki społeczne – jest wiele do nauczenia się i zbadania, co może dać Ci więcej informacji na temat zrozumienia snów.
– Odkryj duchowość: wiele osób może zrozumieć co oznaczają ich sny, studiując duchowe nauki. Duchowość jest często bardzo indywidualna dla każdej osoby, ale można się wiele nauczyć studiując ezoterykę. Nawet jeśli nie jesteś osobą duchową, odkrywanie tego tematu może być interesujące, zwłaszcza jeśli akceptujesz duchowość jako wiarę w to, co jest nieznane i tajemnicze w naszym życiu. Pomoże Ci to w tym, aby dowiedzieć się co oznaczają Twoje sny i jakie podjąć kroki w celu powstrzymania koszmarów i zapobiegania występowaniu złych snów. Nie zawsze jest to łatwe, ale może mieć bardzo pozytywny wpływ na Twoje życie!

Oceń sennik

Znaczenie snu Jak powstrzymać koszmary i zapobiec wystąpieniu złych snów

Opisz swój sen związany z symbolem Jak powstrzymać koszmary i zapobiec wystąpieniu złych snów

Na bieżąco aktualizujemy i ulepszamy sennik na podstawie snów użytkowników.

Opisz swój sen