Metafory i symbole w snach

Sny często przemawiają za pomocą własnego języka symboliki i metafor.
Chociaż możliwe są dosłowne lub przedpoznawcze sny, częściej sen jest rozszerzeniem naszej świadomości mówiącej do nas, aby nam coś uświadomić w życiu na jawie. Zrozumienie języka snów pomoże Ci rozpoznać symbole i metafory w snach.

Metafory i symbolika snów
Metafora jest definiowana jako figura retoryczna, w której słowo lub fraza odnosi się do przedmiotu lub czynności, nie jest dosłowna. W snach często pojawiają się metafory z powodu sposobu, w jaki nasze umysły tworzą skojarzenia. Przykład: Zakochujemy się. Często mówimy, że „zakochujemy się po uszy”… ale wiemy, że to powiedzenie ma znaczenie przenośne i nie dzieje się nic w sferze fizycznej (z naszymi uszami), a jedynie w naszych uczuciach, emocjach.

Symbolizm definiuje się jako użycie osoby, przedmiotu lub zdarzenia do reprezentowania skojarzeń, idei lub jakości.
Przykład: Zegar jest symbolem czasu. W przypadku symboli w snach musimy pomyśleć o szczegółach zegara we śnie, a także o kontekście.
Chociaż zegar jest symbolem czasu, to także może oznaczać wiele rzeczy: zbliżający się termin, pośpiech, ważne spotkanie, świadomość chwili obecnej – zegary mają wiele znaczeń w snach!

Pytania, które należy zadać, aby zidentyfikować metafory i symbole we śnie:
– Co najbardziej wyróżnia Cię w tym śnie?

– Co możesz opisać szczegółowo?

Im więcej szczegółów możesz podać na temat elementu we śnie, tym bardziej sugeruje on, że jest to ważny symbol. Zwróć uwagę na język i słowa, które wybrałeś, aby opisać szczegóły snu – to też jest ważne.

Jakie powtarzające się elementy występują we śnie?
Symbole często powtarzają się we śnie więcej niż raz. Prawdopodobnie zauważysz kilka interesujących, powtarzających się schematów. Zwróć uwagę na cechy i koncepcje.

Przykład: śnisz o ptakach, a potem o lataniu samolotem.

Jaki jest ogólny temat lub koncepcja snu?
Spróbuj podsumować temat snu jednym zdaniem. Identyfikacja tematu lub koncepcji nie tylko potwierdza, że element snu ma rzeczywiście charakter symboliczny, ale także zapewnia wgląd w znaczenie tego symbolu. Przykład: Sen o pustej lodówce.
Temat / koncepcja: brak pożywienia, głód

Rozpoznawanie symboli w Dzienniku snów
Jednym z najłatwiejszych sposobów zidentyfikowania symboli i metafor, które mogą być obecne w Twoich snach jest przejrzenie tego, co zapisałeś w swoim Dzienniku snów. Podkreśl wszelkie obiekty, osoby, zdarzenia lub działania, które Cię wyróżniają.

Nie korzystasz jeszcze z Dziennika snów? Dowiedz się, jak je stworzyć! Wtedy bardzo łatwo jest nauczyć się zapisywać swoje sny, by je zinterpretować! Pomoże Ci to dostrzec powtarzający się wzór i motyw. Kiedy połączysz te elementy i spojrzysz na cały swój sen jak na historię, elementy układanki naprawdę zaczną się łączyć. Wtedy zaczniesz rozumieć co może oznaczać sen i będziesz mógł stosować poznane wskazówki w swoim codziennym życiu. Możesz zacząć tworzyć własne skojarzenia symboli w snach lub jeśli zaciekawi Cię co oznacza symbol, sprawdzić go w Słowniku snów.

Oceń sennik

1 sen

  1. Maria

Znaczenie snu Metafory i symbole w snach

Opisz swój sen związany z symbolem Metafory i symbole w snach i otrzymaj darmową interpretację.

Na bieżąco aktualizujemy i ulepszamy sennik na podstawie snów użytkowników. Pamiętaj aby napisać jak najwięcej symboli które pojawiły się w Twoim śnie. Przeczytaj artykuł : Jak najlepiej opisać swój sen przeznaczony do interpretacji

Opisz swój sen