Sen o własnej śmierci

Sen o własnej śmierci

Sen o własnej śmierci

Sen o śmierci nigdy nie jest przyjemny i zazwyczaj każdy z nich robi na nas mocne wrażenie, ale jeśli śni nam się, że sami umieramy, uczucia, jakie sen ów w nas wywołuje, mogą być bardzo różne. Oprócz bowiem typowej dezorientacji, możemy również odczuwać ciekawość, a jeśli w dodatku sen ów ma wymiar realistyczny, zastanawiamy się, czy aby nie czeka nas taki sam los jak ten w naszym marzeniu sennym, choć niekoniecznie akurat w tym momencie.

Jednak sen ten, jak to z snami bywa, ma wymiar metaforyczny i właśnie tak powinniśmy go traktować, nie doszukując się w nim czegoś, czego w nim na pewno nie ma.

Interpretowanie snów o własnej śmierci

Wbrew temu, co może nam się wydawać, sny o śmierci nie mają wcale wymowy negatywnej, a wręcz przeciwnie – zawiera się w nich pozytywne przesłanie. Jeśli bowiem śni nam się, że umieramy, może to oznaczać, że na jawie uda nam się uwolnić od trapiących nas od dawna złych wspomnień, nagromadzonych złych emocji czy uczuć, które na tyle nas męczyły, że praktycznie uniemożliwiały nam normalne, niczym niezakłócone codzienne funkcjonowanie.

Śmierć we śnie może być również symbolem zmian, które nie zawsze są łatwe do zaakceptowania i potrzeba czasu i cierpliwości, by przyzwyczaić się do nowej sytuacji. W innym kontekście śmierć w naszym śnie może również oznaczać, że chcemy zdjąć z siebie odpowiedzialność za coś, co właśnie dzieje się w naszym życiu i śmierć jest dla nas formą ucieczki przed tym wielkim problemem, podobnie jak jest nią samobójstwo w wielu przypadkach.

Nie musi to jednak wcale od razu oznaczać, że rzeczywiście myślimy o odebraniu sobie życia czy też pomysł ten znajduje się w naszej podświadomości, a jedynie obrazuje to, jak poważny jest ów problem i jak bardzo pragniemy się od niego uwolnić.

Kiedy śni nam się, że umieramy, może to również oznaczać, że na jawie podjęliśmy właśnie jakąś poważną decyzję, co do której wcześniej mieliśmy poważne wątpliwości i baliśmy się, czy na pewno dokonamy dobrego wyboru.

Jeśli śni nam się, że staliśmy się ofiarą zabójstwa, powinniśmy zwrócić uwagę na postać tego, kto nas skrzywdził, ponieważ może się okazać, że ktoś czy coś na jawie wzbudza w nas wielki lęk, a interpretacja tego motywu pomoże nam domyślić się, co to jest jeśli na razie skrywają to mroki naszej podświadomości.

Interpretowanie snów o własnej śmierci według Freuda

Freud uważał, że sen o własnej śmierci jest zbyt traumatyczny, by osoba śniąca mogła go zapamiętać, gdyż nie pozwala na to jej umysł. Motyw śmierci śniącego jest więc ukryty pod łagodniejszymi dla niego symbolami, na przykład spóźnieniem się na pociąg.

Interpretowanie snów o własnej śmierci według Junga

Jung uważał, że sen o własnej śmierci do dla osoby śniącej sygnał ze strony jej podświadomości, że powinna ona bardziej nastawić się na swój rozwój wewnętrzny. Sen o samobójczej śmierci postrzegał zaś za znak tego, iż śniący jest gotów na zaprowadzenie w swoim życiu jakichś zmian, głównie jeśli chodzi o pracę nad samym sobą i doskonalenie swojej osobowości.