dlaczego pamietamy sny

Dlaczego pamiętam sny?

Dlaczego niektórzy ludzie zawsze pamiętają swoje sny, a inni je zapominają?

Odkąd uświadomiłem sobie, czym są sny, jestem w stanie pamiętać moje sny każdego dnia, prawie bez wyjątku. Podczas gdy niektóre sny znikają już po jednym dniu, to przypominam sobie wiele z nich po miesiącach lub nawet latach.

Założyłem, że każdy może tak samo, kiedy miałem zajęcia ze snów na psychologii. Nauczyciel poprosił nas, aby podnieśli rękę ci, którzy mogli przypomnieć sobie swoje sny każdego ranka, po przebudzeniu. W klasie liczącej ponad 20 uczniów byłem jedną z zaledwie dwóch osób, które podniosły rękę. Byłem zszokowany. Do tego czasu spędzałem całe życie myśląc, że wszyscy inni też pamiętają swoje sny.

Okazuje się, że nie dotyczy to większości ludzi. To sprawiło, że zacząłem pytać, dlaczego byłem w stanie zapamiętać swoje sny, podczas gdy inni nie? Czy to była dobra, czy zła rzecz? Czy to znaczyło, że nie spałem dobrze? Te pytania dotyczące snów pozostały po latach, kiedy miałem już około dwudziestki. Więc w końcu zdecydowałem się zbadać problem:

Dlaczego śnimy?

Zacznijmy od tego, dlaczego i kiedy pojawia się śnienie. Śnienie ma miejsce podczas fazy REM, która może występować wiele razy w ciągu nocy. Ta faza snu charakteryzuje się szybkim ruchem oczu (REM), zwiększonym ruchem ciała i szybszym oddychaniem.

Mike Kisch, współzałożyciel i dyrektor generalny Beddr, start-upu zajmującego się technologią snu mówi, że sny pojawiają się w tym czasie, ponieważ nasza aktywność fal mózgowych staje się bardziej podobna do tej, kiedy nie śpimy. Ten etap zwykle rozpoczyna się około 90 minut po zaśnięciu i może trwać do godziny pod koniec snu.

„Czy pamiętają, czy nie, wszyscy ludzie śnią we śnie. Jest to podstawowa funkcja ludzkiego mózgu, obecna również u większości gatunków ”- mówi dr Alex Dimitriu, certyfikowany w psychiatrii i medycynie snu. Więc jeśli wszyscy śnią, dlaczego wszyscy snów nie pamiętają?

dlaczego sen jest ważny

I tu odpowiedź może się różnić w zależności od teorii, a jest ich całkiem sporo. Badania nad snami to rozległa i złożona dziedzina, a badanie snów w laboratorium może być trudne. Dzieje się tak częściowo dlatego, że aktywność mózgu nie może nam nic powiedzieć o treści snów i musimy polegać na subiektywnych relacjach ludzi.

Chociaż niektórzy mogą sugerować, że sny są oknem podświadomości, inne teorie zakładają, że sny są nonsensownym rezultatem czynności, która ma miejsce podczas snu i zależy od pracy mózgu. Dr Sujay Kansagra, ekspert ds. Zdrowia snu jednej z firm materacowych, mówi: „A jeśli nasza potrzeba śnienia jest jakąkolwiek wskazówką, że mózg uczestniczy w procesie regeneracji, nasza niezdolność do zapamiętania naszych snów może po prostu wynikać z sortowania niezbędnych i nieistotnych informacji podczas snu”.

Zasadniczo teoria ta sugeruje, że sny pojawiają się, gdy nasz mózg przetwarza informacje, eliminując niepotrzebne rzeczy i przenosząc ważne wspomnienia krótkoterminowe do naszej pamięci długoterminowej. Dlatego ludzie, którzy przypominają sobie sny, mogą mieć różnice w ogólnej zdolności zapamiętywania rzeczy. Poza tym mózg człowieka może faktycznie blokować sen, więc nie pamiętamy go następnego dnia.

„Aktywność we śnie może być tak realna i intensywna, że nasze mózgi faktycznie je ukrywają lub maskują. Dlatego przez większość czasu zapominanie o snach jest normalne ” – mówi Dimitriu.

Czy kiedykolwiek miałeś jeden z tych snów, które są tak realistyczne, że nie jesteś pewien, czy wydarzenia naprawdę miały miejsce? To naprawdę niepokojące i dziwne, prawda? W tym przypadku nasz mózg może pomóc nam zapomnieć, dzięki czemu będziemy mogli lepiej odróżnić nasz świat marzeń sennych od świata rzeczywistego.

Z drugiej strony, aktywność mózgu może również umożliwić komuś łatwiejsze zapamiętanie snu. „W Twoim mózgu znajduje się obszar zwany połączeniem skroniowo-ciemieniowym, który przetwarza informacje i emocje. Ten region może również wprowadzić Cię w stan czuwania w trakcie snu, co z kolei pozwala mózgowi na kodowanie i lepsze zapamiętywanie snów ”- wyjaśnia Julie Lambert, certyfikowana ekspertka w dziedzinie snu.

Badanie opublikowane w czasopiśmie Neuropsychopharmacology i przez International Business Times sugeruje, że osoby, które zgłaszały wysokie przypominanie sobie snów wykazywały większą aktywność w połączeniu skroniowo-ciemieniowym niż ci, którzy często nie pamiętali swoich snów.

dlaczego zapominamy sny

Dlaczego niektórzy ludzie pamiętają, a inni zapominają swoje sny?

Jeśli ktoś konsekwentnie nie śpi, ilość snu REM, którego doświadcza, spadnie, co utrudni mu zapamiętanie swoich snów następnego dnia.

Nawet cechy osobowości mogą wskazywać, czy ktoś będzie w stanie zapamiętać swoje sny. Lambert twierdzi: „Badacze przyjrzeli się także najczęstszym cechom osobowości, które występują u ludzi, którzy potrafią przypomnieć sobie swoje sny.

Ogólnie rzecz biorąc, tacy ludzie mają skłonność do marzeń, kreatywnego myślenia i introspekcji. Jednocześnie ci, którzy są bardziej praktyczni i skoncentrowani na tym, co jest poza nimi, zwykle mają trudności z zapamiętywaniem swoich snów ”. Może to oznaczać, że niektórzy ludzie są naturalnie bardziej skłonni do przypominania sobie swoich snów niż inni, pomimo jakości ich snu.

Inne czynniki, takie jak stres lub przeżycie traumy, mogą również powodować u ludzi żywe sny lub koszmary, które z większym prawdopodobieństwem przypomną sobie następnego dnia. Na przykład osoba, która zmaga się z żalem po stracie ukochanej osoby, może śnić o śmierci ze szczegółami. Przypomnienie sobie snu następnego dnia może wpłynąć na nastrój i wywołać jeszcze większy stres lub niepokój.

Jako osoba, która ciągle śni na jawie i skupia się na introspekcji, nie dziwi mnie to. Sposób, w jaki postrzegam swoje sny, ewoluował. Przez większość dzieciństwa oglądałem się w trzeciej osobie, prawie jak film. Pewnego dnia zacząłem przeżywać sny na własne oczy. Czasami moje sny budowały się na sobie nawzajem, a nawet rozszerzały sen z poprzedniego wydarzenia. Może to oznaczać, że mój mózg kontynuuje opowiadanie historii przez sen.

prawidło cykl snu

Czy sny wpływają na jakość snu?

Chociaż martwiłem się, że moje sny są oznaką, że nie śpię dobrze, okazuje się, że same sny nie wpływają na jakość snu. Chociaż zdolność ich zapamiętywania może czasami oznaczać coś innego, na przykład stan zdrowia lub lęk.

„Chociaż mogą istnieć pewne biologiczne różnice, które powodują, że niektórzy pamiętają sny częściej niż inni, istnieją również przyczyny medyczne, które należy wziąć pod uwagę. Budziki i nieregularne harmonogramy snu mogą spowodować nagłe przebudzenie podczas snu lub fazy REM, a tym samym wywołać wspomnienie snów. Bezdech senny, alkohol lub cokolwiek, co zakłóca sen, również może powodować przywołanie snu ”- mówi Dimitriu.

Więc im częściej budzisz się w nocy, tym łatwiej będzie Ci zapamiętać swoje sny, przynajmniej na krótką metę. „W większości przypadków dzieje się tak, ponieważ jest coś ostrzegawczego, co pobudza nas do przebudzenia podczas snu, co z kolei powoduje przywołanie treści snu” – tłumaczy Dimitriu.

Koszmary i niespokojne sny powodujące przebudzenia

A co z tymi snami, które są tak intensywne lub niepokojące, że budzą Cię? Możesz wpaść w panikę, obudzić się z mocnym biciem serca i siedzieć w łóżku, całkowicie zdezorientowany tym, co się właśnie stało. Dimitriu wyjaśnia, że sny lub koszmary, które regularnie Cię budzą, nie zawsze są normalne i mogą być oznaką, że musisz porozmawiać z lekarzem.

Ludzie, którzy cierpią na zespół stresu pourazowego (PTSD) mogą mieć żywe koszmary, które obejmują retrospekcje lub powtórki traumy, bezpośrednio lub symbolicznie. Mogą one wpływać na jakość snu i nastrój następnego dnia. Ponadto nadmierne zmęczenie w ciągu dnia może być oznaką problemów ze snem, które wymagają szukania pomocy. Jeśli w którymkolwiek momencie Twoje sny lub przypominanie sobie snów wywołuje u Ciebie stres lub niepokój, powinieneś rozważyć rozmowę z lekarzem.

Chociaż naukowcy nadal nie są pewni, co dokładnie powoduje sny, ulgą jest świadomość, że pamiętanie snów jest powszechną, zdrową rzeczą. Nie oznacza to, że nie śpisz dobrze, a na pewno nie oznacza, że jesteś szalony lub „nienormalny”.

W końcu dzięki snom życie staje się bardziej interesujące!

Oceń sennik

Znaczenie snu Dlaczego pamiętam sny?

Opisz swój sen związany z symbolem Dlaczego pamiętam sny?

Na bieżąco aktualizujemy i ulepszamy sennik na podstawie snów użytkowników.

Opisz swój sen