Rutyny przed snem: tworzenie świętej przestrzeni dla snów

Stwórz przestrzeń dla snów.

Jednym ze sposobów, aby lepiej spać i zapamiętać swoje sny, jest ustanowienie zdrowej rutyny przed snem i uczynienie przestrzeni, w której będziesz spać tak wygodnie jak to tylko możliwe. Tworząc świętą przestrzeń dla snów przekonasz się, że będziesz spać o wiele lepiej!
Może to pomóc przygotować grunt pod zapamiętywanie snów, a także zmniejszyć prawdopodobieństwo koszmarów. Przekonasz się, że gdy uczynisz swoją sypialnię miejscem wyjątkowym, poczujesz się lepiej, gdy zasypiasz i gdy budzisz się rano.

Spędzamy jedną trzecią naszego życia na spaniu – dlatego warto stworzyć miejsce do spania, które pokochasz i którym będziesz się cieszyć! Przestrzeń, w której śpisz, powinna być relaksującym i bezpiecznym miejscem, w którym czujesz się komfortowo. W tym artykule podzielimy się z Tobą wskazówkami, które pomogą Ci uczynić sypialnię własną przestrzenią do wspaniałych snów.

10 sposobów, aby uczynić swoją sypialnię idealnym miejscem do snu

Nie musisz wykonywać wiele pracy, aby przygotować swój pokój do śnienia – często takie rzeczy są bardzo łatwe do wykonania lub niektóre z nich możesz już mieć w swoim pokoju. Te rzeczy są również bardzo praktyczne – warto więc je zrobić!

1. Zmniejsz bałagan i chaos:

Posiadanie wielu rzeczy w pomieszczeniu może czasami rozpraszać uwagę lub powodować podświadomy niepokój. Jeśli pokój będzie schludny i uporządkowany, poczujesz się znacznie swobodniej.
Twoje łóżko to miejsce, w którym spędzasz ponad 1/3 swojego życia – powinno być wygodne! Wybierz prześcieradła, które kochasz i poduszki, które są wygodne. Regularnie pierz koce i pościel, aby po położeniu się poczuć świeżość i odprężenie.

2. Noś wygodną piżamę:

Każdego wieczoru zmieniaj zwykłe ubrania na wygodną piżamę. Pomaga to wytrenować mózg, który dostaje informacje, że kiedy zakładasz te ubrania przygotowujesz się do snu. Dzięki odpowiedniej piżamie będzie Ci lepiej spać, poczujesz się komfortowo!

3. Wprowadź kojące zapachy do swojego pokoju:

Będzie to oczywiście zależeć od Twoich osobistych preferencji – ale niektóre zapachy mogą pomóc Ci poczuć się bardziej swobodnie i pozwolą Ci się odprężyć. Poczujesz się zrelaksowany i szybciej zaśniesz.

Oczywiście alergicy mogą nie móc skorzystać z tej opcji!

4.Zmniejsz ilość świateł:

Światła mogą zakłócać sen, działają jak rozbudzający bodziec. Postaraj się maksymalnie ograniczyć źródła światła. Zapobiegnie to nienaturalnemu budzeniu się, a także da mózgowi możliwość odpoczynku.
Jeśli musisz mieć pod ręką dostęp do jakiejś lampki, kup latarkę i postaw obok łózka, możesz też zakupić lampki na baterie, które są przeznaczone np. do czytania książek lub oświetlają klawiaturę laptopa. Takie urządzenia są poręczne i łatwo je wyłączyć w każdej chwili, nie generują też silnego światła.

5. Reguluj temperaturę w pomieszczeniu:

Ważne jest, aby w pomieszczeniu panowała „odpowiednia” temperatura. Jeśli masz możliwość regulowania temperatury, skorzystaj z tego. Ustaw odpowiednią dla siebie. Jest to ważne, ponieważ czasami podczas snu robi się nam za gorąco lub za zimno, co może zakłócić sen.

6. Wyłącz lub zaprogramuj telewizory i radia:

Większość ekspertów uważa, żeby w ogóle nie oglądać telewizji przed snem, a na pewno nie powinno się przy włączonych odbiornikach telewizyjnych czy radiowych zasypiać. Jednak wiele osób łatwiej zasypia właśnie wtedy, gdy słuchają radia lub oglądają telewizję. Dlatego uważam, że najlepszym rozwiązaniem jest w takiej sytuacji zaprogramować  automatyczne wyłączanie sprzętu o określonej porze. Wtedy włączony odbiornik nie będzie w nocy rozbudzał, no i też nie będzie zużywał prądu.

7. Użyj białego szumu:

Niektórzy ludzie uważają, że cisza nie wpływa dobrze na zasypianie. Biały szum może ułatwić zaśnięcie. Czasami wystarczy np. włączyć wentylator, można też wykorzystać nagrania, które są dostępne w wielu sklepach.

8. Zaplanuj czas na zmartwienia:

Często przed zaśnięciem zaczynamy odtwarzać w pamięci wydarzenia z całego dnia lub martwić się o to, co przyniesie następny dzień. Naucz się tego nie robić przed snem. Jeśli chcesz podsumować dzień lub zaplanować następny, najlepiej zrób to wcześniej, przed położeniem się do łóżka.

9. Skróć  czas przed ekranem:

Czas przed ekranem telewizora, komputera, czy telefonu może stymulować mózg, utrudniając zasypianie. Zamiast sprawdzać telefon lub grać na komputerze, poczytaj książkę, rozwiąż krzyżówkę itp.

10. Ćwicz rutyny nocne:

Specjalna rutyna nocna może również pomóc w przygotowaniu się na dobry sen. Na przykład możesz zacząć od włożenia piżamy, wypicia filiżanki ulubionej ziołowej herbaty, a następnie przeczytania fragmentu książki zanim pójdziesz spać. Łóżko powinno być miejscem wypoczynku i snu, a nie pracy, czy innych rozbudzających Twój umysł zajęć.
Twoja rutyna przed snem będzie się różnić w zależności od osobistych preferencji – ale regularna praktyka z pewnością pomoże Ci dostrzec poprawę zasypiania i jakości odczuwanego snu.

Oceń sennik

Znaczenie snu Rutyny przed snem: tworzenie świętej przestrzeni dla snów

Opisz swój sen związany z symbolem Rutyny przed snem: tworzenie świętej przestrzeni dla snów

Na bieżąco aktualizujemy i ulepszamy sennik na podstawie snów użytkowników.

Opisz swój sen

Ciekawoski zwiazane z sennikiemDlaczego nie można spać nogami do drzwi
Pewno nie raz słyszeliście, że lepiej nie spać nogami do drzwi. Dlaczego? Takie przekonanie pochodzi z przesądów i dawnych wierzeń. Podobno za stopy złe duchy mogły wyciągnąć ciało z łóżka i porwać do piekła, więc nie warto było ryzykować. Przez drzwi łatwo było wejść siłom


Sen a odchudzanie
Jeśli próbujesz schudnąć, ilość snu może być tak samo ważna jak dieta i ćwiczenia. Niestety, wiele osób nie śpi wystarczająco długo. W rzeczywistości około 30% dorosłych śpi mniej niż sześć godzin przez większość nocy (według badania dorosłych Amerykanów). Co ciekawe, cora

Kamienie szlachetne w snach
Jeśli w naszych snach pojawiają się kamienie szlachetne, to wskazują one na duchową prawdę, jakiej mamy szansę doświadczyć, a także boską mądrość i oświecenie. Jeżeli we śnie poszukujemy kamieni szlachetnych, może to oznaczać, że właśnie odbywamy duchową podróż, która ma na